Fetin Kazancı

STK Yöneticisi, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
Lise mezunu

İş adamı, STK yöneticisi. 1959'da Bitlis'te doğdu. 1976 yılında Bitlis Lisesi'nden üstün başarıyla mezun oldu. Üniversite okumaya hak kazanmasına rağmen, devrin siyasi ve politik şartlarından ötürü ailesinin telkinleriyle yüksek öğrenimine devam etmeyip, aile işletmeleri olan fırınlarında kardeşleriyle beraber iş hayatına atıldı.

Kazancı ailesinin hedefleri büyüktü. Bölge şartlarının elverişli olmamasından ötürü daha büyük fırsatlar yakalamak adına 1976 yılında İzmir'e göç eden aile, Kemeraltı bölgesinde küçük bir market açarak Bitlis'te bıraktıkları ticaretlerini devam ettirdiler.

3 yıl süresince marketi işleten Fetin Kazancı, 1979 yılında ise kardeşleriyle beraber tekstil atelyesinde çalışmaya başladı, aynı yıl içerisinde atelyeyi devralarak kardeşleriyle tüm mesaisini yeni işlerine adadı.

Ürün üretim kapasitesini tescillemek adına 1980 yılında kardeşleriyle birlikte Rodi markasını kurdu ve ülkemize uluslararası bilinirliği olan bir marka kazandırdı. 1998 yılında katılım bankası olarak kurulan Asya Finans'a ortak olan Kazancı, bankanın kurucu yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

1999 yılında ise tekstil üretimi ve hazır giyim perakendeciliğindeki tecrübelerini seramik sanayiinde kullanmak üzere Graniser Seramik'i kuran Kazancı Ailesi, Türkiye'nin en büyük üretim tesislerinden birini hayata geçirdi. Bu girişimlerini uluslararası arenaya yaymak üzere 2001 yılında Amerika'ya giden Fetin Kazancı, burada 5 yıl kalıp Virginia'daki showroom ve lojistik merkezinden oluşan üslerini faaliyete geçirdi.

Bugün grup şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını yapan Kazancı, iş hayatının yanı sıra sivil toplum örgütlerinde de aktif olarak görev almaktadır. 1991 yılında İzmir Genç İşadamları Derneği’nin kurulumunda bizzat görev alan Kazancı, bu kurumda uzun yıllar kurucu başkanlık görevini başarıyla sürdürdü.

Bugün ise Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği, İŞHAD, BETAV, BİKAV, RUTİD, KASİD, TACCI gibi dernek ve vakıflarda yönetim kurulu üyeliği yapan Kazancı, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

KAYNAKÇA: Üç top kumaşla başladı, dünyayı giydirecek (ekonomi.haber7.com, 13.06.2010), Bitlisli Olmaktan Onur ve Gurur Duyuyorum (bitlis.bel.tr., Sayı: 8), Bilgi teyidi (15.04.2020).

 

 

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör