Abel Xavier

Portekizli sporcu, Futbolcu

Doğum
30 Kasım, 1972
Burç
Diğer İsimler
Abel Luís da Silva Costa Xavier. Abel Faisal Xavier

Sporcu. Galatasaray'da bir dönem forma giyen Portekizli futbolcu ve antrenör. 30 Kasım 1972, Nampula / Mozambik doğumlu. Tam adı Abel Luís da Silva Costa Xavier. Abel Faisal Xavier olarak da biliniyor.

Boy: 1,89 m

Eş: Sónia Mata

Çalıştırdığı takım: Mozambik millî futbol takımı (Menajer, 2016–2019)

 

2003 yılında Liverpool'dan kiralık olarak Galatasaray forması giyen, Mozambik'in teknik direktörü Portekizli Abel Xavier, Türkiye'de Hristiyanlıktan Müslümanlığa geçişini anlattı ve İslam'ı seçtikten sonra Faisal adını aldığını söyledi.

Beni Abel, Faisal ya da Abel Faisal Xavier olarak çağırabilirsiniz. Aynı isimle kalabilirdim ancak İslam dünyasındaki tarihi bir isimle de çağrılmak benim için gurur duyduğum bir şey oldu. Böyle bir isme sahip olduğum için mutluyum.

 

İSLAM'DA BULDUM

 

Acı çektiğim zamanlarda, huzuru İslam'da buldum. Barışı, eşitliği ve umudu aşılayan bir dini yavaş yavaş öğrendim. Kendimi böyle çözdüm.

20 yıllık futbolculuk hayatımda, sahadaki hareketlerin nedeniyle çok yargılandım ve aslında kimse beni tam olarak tanımıyordu. İçinde her an patlayabilecek bir volkan vardı. İslam ile kendimi özdeşleştirmem, 2003 yılında Galatasaray'da oynarken başladı. Müslüman bir ülkede olmak, hayatımın değişmesine neden oldu.

Arap dünyasına hep derin bir ilgim vardı. Mozambik'te doğdum, 20 milyonun 6 milyonu Müslüman ve bunu unutmadım. Ben de kendimi Arap dünyasının bir parçası olarak gördüm. Bir Hristiyan'dım ancak Portekiz dışındaki hayatım hep İslam'ın içinde geçti ve huzuru, dengeyi böyle buldum.

Bana olan her şeyle savaşma şansını verdi bu. Görünüşümü değiştirdiğim zamanlar oldu ancak görünüşümü değiştirmiş olmam, içimdekileri değiştirdiğim anlamına gelmedi hiçbir zaman.

 

MÜSLÜMANLIĞI SEÇTİKTEN SONRA...

 

Müslümanlığı seçtikten sonra daha özgür, daha açık bir insan oldum. Allah'ın bize verdiği bir hayat var ve İslam'ın değerlerini temsil etmeliyiz. Sadece dış görünüşümle değil, görüşlerimle de kendimi anlatmak istedim ve futbolu bıraktım. Futbola devam ettiğim zaman, İslam'ın gerektirdiği her şeyi, örneğin oruç tutmak, yapamıyordum.

Gücümü, bilinirliğimi, dünyanın daha iyi bir yer olması için kullanmak istiyorum. Sadece 1-2 insana değil, milyonlarca insana yardım etmek istiyorum. Irka, renklere, başka bir şeye bakmadan, hep birlikte hareket etmeliyiz.

KAYNAK: Abel Xavier müslüman oldu (hurriyet.com.tr, 23 Aralık 2009), Eski Galatasaraylı Xavier'den itiraf: "Huzuru İslam'da buldum" (hurriyet.com.tr, 11.04.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör