Öner Buçukcu

Araştırmacı Yazar, Sosyoloji Araştırmacısı, Akademisyen

Doğum
Eğitim
AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü

Akademisyen, araştırmacı yazar. 1986, Erzurum doğumludur. İlk ve orta eğitimini Erzurum’da, lise eğitimini devlet parasız yatılı olarak R.K. Bayburt Anadolu Öğretmen Lisesinde tamamladı. AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Arkadaşlarıyla birlikte Fikir ve San’atta Sefer Dergisi’ni kurdu, Genel Yayın Yönetmenliğini yürüttü. Bir dönem Türkiye Yazarlar Birliği’nde proje sorumlusu olarak görev aldı. Umran, Fayrap, Yazı Atölyesi, Ayraç, Stratejik Düşünce gibi dergilerde sinema ve uluslararası ilişkiler konulu çok sayıda makalesi yayınlandı.

Kasım 2011’den itibaren TYB Akademi Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdüren Öner Buçukcu, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı danışmanlığında “II. Meşrutiyet Dönemi Osmanlı Hükümetleri ve Osmanlı Dış Politikası(1908-1913)” başlıklı tez çalışması üzerine yüksek lisans programını tamamladı.

Dr. Öner Bıçakçı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Yazdığı, editörlüğünü yaptıkları dışında birçok kitabın bölüm yazarları içinde yer almış, çeşitli dergilerde birçok makalesi yayımlanmıştır.

 

Kitapları:

 

Cumhuriyetin Kuruluşundan 12 Eylül’e Cumhuriyet Dönemi Türk Siyasal Hayatı (2017),        

Cumhuriyet Dönemi Türk Düşüncesi-İsimler, Yönelimler, Bakışlar (Editör, 2017), .

Hikaye Şu Türk Düşüncesinin Kaderi - Kurtuluş Kayalı'ya Armağan (2016)

1908-1913 Osmanlı Dış Politikası: Buhran-ı Meşrutiyet (2014).

Demokratik Okuldan Demokratik Topluma Saha Raporu (H. Emrah Beriş ve Erdal Coşgun ile)

Milliyetçilik - Tarih, Teori ve Temel Meseleler (2020)

 

KAYNAK: TYB Akademi / Çağdaş İslâm Düşüncesi (Yıl:2 Sayı: 4 Ocak 2012), Türkiye Solu ve Milliyetçilik (bisav.org.tr, 15 Mayıs 2018), Öner Buçukcu (aybu.edu.tr, 12 Eylül 2018), Öner Buçukçu Biyografisi - Öner Buçukçu Kitapları (kidega.com, 30.03.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör