Sondan Durukanoğlu Feyiz

Fizik Profesörü, Rektör, Akademisyen

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü
Diğer İsimler
Meryem Sondan Durukanoğlu Feyiz

Akademisyen, Fizik Profesörü, Kadir Has Üniversitesi Rektörü. Tam adı Meryem Sondan Durukanoğlu Feyiz. 8’i kız olmak üzere 10 çocuklu bir ailenin 7'ncisi olarak, 1963 yılında Trabzon'da doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek Lisansını Wisconsin Üniversitesi Fizik Bölümü'nde (1992); Doktorasını Kansas Eyalet Üniversitesi Fizik bölümünde tamamladı (1999). 2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yardımcı doçent doktor olarak çalışmalarını sürdüren Feyiz; 2006 yılında aynı üniversitede doçent oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde çalıştığı süre zarfında Feyiz, Senato Akreditasyon Komitesi Üyesi (2002-2006); Kansas Eyalet Üniversitesi'nde Misafir Bilim Adamı (Yaz 2002); İstanbul Teknik Üniversitesi Bülteni Baş Editör Yardımcısı (2002-2007); Ziyaret Doç. Massachusetts Institute of Technology'de Fizik Profesörü (MIT) (2007-2009); Feza Gürsey Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı (2007-2009) gibi birçok pozisyonda bulundu.

2011 yılında Sabancı Üniversitesi'nde profesör olarak Eğitim, Uluslararası İlişkiler, Bireysel ve Akademik Destek ve Yaz Okullarından sorumlu Rektör Yardımcısı; Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi (2014-2016); Kalite Güvence ve Strateji Kurul Başkanı (2015-2018) olarak görev yaptı. 2018'den beri Kadir Has Üniversitesi Rektörüdür.

1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı yurt dışı öğrenim bursu ile Fizik alanında tek kadın bursiyer olan (1991-1995) Prof. Sondan Durukanoğlu Feyiz ayrıca TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programı – BİDEP Bursu ve TÜBA Ders Kitabı Çeviri Ödülü (2010) sahibidir. Prof. Durukanoğlu Feyiz, Prestijli Bilimsel Fizik Dergileri için Hakemlik, TÜBİTAK Araştırma Projeleri için Panelist ve Hakemlik yapmaya halen devam ediyor.

Ana araştırma odağı, Metal Nanotellerin ve Nanotüplerin Mekanik, Termodinamik, Elektronik ve Yapısal Özellikleri'nde yer alan Feyiz; Metal Yüzeylerde Nano Ölçekli Büyümenin Özellikleri; Metal Yüzeylerin Yapısal ve Titreşim Özellikleri ve; Metal Yüzey - Moleküler Etkileşimler, en son yayınlanan “Cu-Ni Çekirdek Kabuklu Nanopartiküllerin Büyüme ve Şekil Stabilitesi: Atomistik Bir Bakış Açısı” (E. İlker, M. Madran, M. Konuk ve S. Durukanoğlu, Chem. Commun. 54, 13583 - 13586, 2018). Prof. Sondan Durukanoğlu Feyiz'in yirmi iki yayını vardır.

 

Corona Virüsü Yendi

 

Kendisine, eşine ve 22 yaşındaki oğluna koronavirüs teşhisi konulan ve hastalığı yenen Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, yaşadıklarını çektiği video ile anlattı. 13 Martta yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvurduğunu belirten Feyiz, 18 Martta testinin pozitif çıktığını ve Haseki'de tedavi altına alındığını anlattı. Dün, taburcu olduğunu aktaran Feyiz öğrencilerine ve vatandaşlara hitap ettiği videosunda evde kalın çağrısı yaptı.

Feyiz'in paylaştığı videoda, "Sevgili öğrenciler, sevgili çalışma arkadaşlarım; şu görüntülü mesajı hazırlayabilmemin benim için nasıl bir mutluluk kaynağı olduğunu tahmin bile edemezsiniz. 13 Mart'ta yüksek ateş ve aşırı titremeyle hastaneye başvurdum. O gün test yaptırdım ve evde karantina altına aldım kendime. Test sonucu 18 Mart gece 02,30'da bana pozitif olarak bildirildi. 03,30'da Haseki'ye kaldırıldım hemen tedaviye başlanıldı ve bu hastalığı yenerek dün taburcu edildim. Eşim pozitif çıktı, hastalıkla mücadelesine devam ediyor. 22 yaşında bir oğlum var o da pozitif. Bir başka evde o da karantina altında. Sevgili gençler, sevgili öğrencilerim insanlık çok büyük bir trajedi içinde. Sizler bu hastalığı anlamadan geçiriyorsunuz. Oğlumda hastalığın emaresi bile yok. Bu sizi çok büyük bir hastalığı yayma potansiyeline dönüştürüyor. Sizlerden ricam lütfen, lütfen yuvanızda kalın." ifadeleri yer aldı.

KAYNAKÇA: Mütevazı Bir Başarının Öyküsü: “Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ” (bskariyer. blogspot.com, 9 Mart 2015), Meryem Sondan Durukanoğlu Feyiz Kimdir (enerjiportali.com, 23 Mart 2018), Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz'in eşi de taburcu oldu (haber7.com, 28.03.2020), Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu (haber7.com, 28.03.2020), Koronavirüsü yenen Kadir Has Üniversitesi Rektörü yaşadıklarını çektiği video ile anlattı (CNN Türk, 28.03.2020), Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz'in eşi de taburcu oldu(habery.com, 28.03.2020), Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz koronavirüsü yendi (haberturk.com, 29.03.2020), Sondan Durukanoğlu Feyiz (eksisozluk.com, 29.03.2020), Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz koronavirüsü yendi! (Habertürk, 29.03.2020), Prof. Sondan Durukanoğlu Feyiz – Rektör (khas.edu.tr, 30.03.2020).

Mütevazı Bir Başarının Öyküsü: “Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ”

Başlıkta kullanmış olduğum mütevazi ifadesi, sanmayın ki anlatacağım kişinin başarısınadır. Bir ironi yapmak istedim sadece, çünkü size 10 kardeşli bir ailenin içerisinden çıkıp da bugün Türkiye’nin tartışmasız en iyi üniversitelerinden birinde, Sabancı Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığı yapan bir kadının hikâyesini anlatmak istiyorum.

Dün, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ydü” malum, bugün çalıştığım okula başarısıyla göz dolduran ‘kadın’ bir akademisyen davet ettik: “ Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ”

Oldukça keyifli sunumuyla yaklaşık 1 saat kendisinden hayat hikâyesini, başarı adına atılması gereken adımları, hayat adına birkaç ipucunu dinledik. Bambaşka bir deneyim oldu bizler için, ufuk açan dopdolu bir saatti. Şimdi müsaadenizle birkaç satır başını burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

10 Kardeşli Bir Ailenin Kızı’ydım!

 

Evet, yanlış duymadınız. 10 kardeş hem de 8’i kız. Anne okuma-yazma bilmiyor baba ilkokul mezunu. Bir dağ köyünde dünyaya gelmiş Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ. 10 kardeş ama 10’u da üniversite mezunu bir aile. Lisede 3 yıl kaybetmiş. Lise son sınıfta kendisinden 3 yaş küçük kardeşiyle mezun olmak zorunda kalmış. O yıl üniversite sınavından İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümünü kazanmış. Puanı Boğaziçi Üniversitesi’ne yetse de o senelerde İngilizce yeterlilik sınavı zorunluluğu var, malum kendisi de düz lise mezunu. Kendi ifadesiyle “-Yabancı dil hak getire!” Neyse 4 yılın ardından İstanbul Üniversitesi Fizik’i bitirince, demiş ben akademisyen olmak istiyorum ve bu nedenle yurtdışına gitmem gerekli, peki kim gönderecek? Anne, baba artık iş bekliyor, evlilik bekliyor, torun bekliyor. 3 ay oturmuş MEB’in yurtdışı bursluluk sınavına hazırlanmış, Amerika’ya gönderilecek 7 öğrenciden birisi olmaya hak kazanmış. 4.ncü sıradan.

 

Amerika Yılları ve Beraberinde Gelen Başarı

 

Amerika’da önce mastır ardından doktora eğitimi. Bu sırada Türkiye’de babasını kaybetmiş. 3 ay söylememişler kendisine, saklamışlar. Amerika’da doktora sırasında tanıştığı arkadaşıyla evlenmiş. Çocuğu olmuş. Çocuğu emanet edecek kimse yok tabi, ne anne ne hala ne teyze. Bakıcılara ise güvenmiyor. İş başa düşmüş tabi, tek başına çocuğuna bakmış diğer yandan doktorasını tamamlamış. Doktora bitmiş, sıra gelmiş iş aramasına. Eşiyle aynı eyalette aramış bir süre, bakmış olmuyor. Almış çocuğunu Türkiye’ye gelmiş. Sene 2000, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne yardımcı doçent olarak başlamış. Tam 10 yıl eşinden ayrı kalmış. Çocuğunu tek başına büyütmek zorunda kalmış. Bu sırada doçent olmuş ve doçentlikten istifa edip 2010 senesinde Sabancı Üniversitesi’ne geçmiş. 2011 yılından beri de Rektör yardımcılığı yapıyor, Prof. Dr. Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ.

 

Hayalleri Olmalı İnsanın!

 

Konuşmasının mesajı ‘hayaller’ üzerineydi. Trabzon’un Of ilçesinde, bir dağ köyünde dünyaya gelen küçük Sondan’ın hayallerini anlattı bize Prof. Dr. Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ. Neden pes etmediğini, nasıl zorluklara göğüs gerdiğini. “-Sıradan olanı istemedim hiçbir zaman, farklı olanın peşindeydim. Başaracağıma da inandım” diye ekledi. Neticesinde bugün geldiği nokta ortada. Dünyanın en iyi 200 üniversitesi içerisine giren bir üniversitede rektör yardımcısı.

 

Sıkılmadan Çalışmalısınız.

 

Konuşmasının bir kısmını sizlere aynen aktarmak istiyorum: “Sıkılmadan yani severek çalışmayı öğrenmelisiniz. İnsan ancak sevdiği işi sıkılmadan yapabilir. Acaba bugün kaçımız severek yaptığımız işlere sahibiz? Başarı, kaliteli olan her işin ardından gelecektir. Başarılı her işin de mutlaka bir alıcısı vardır. Küçümsemeden, kabiliyetlerimiz ölçüsünde yapacağımız bir işle hem mutlu olabilir hem de gerçekten geçiminizi sağlayabiliriz.”

 

Her Başarının Kendi Hikâyesi Vardır.

 

Gerçekten de etkileyici ve keyifli bir seminerdi. Kendisine sonsuz teşekkürler. Öğrencilerin -hatta biz öğretmenlerin de- ufuklarına katmış olduğu muazzam artıyı düşününce ne kadar da faydalı olduğu anlatacak sözcükleri bulmakta gerçekten de zorlanıyorum. Sözlerime görüşlerine çok değer verdiğim bir meslektaşımın ifadesiyle son vermek isterim: “Her Başarının Kendi Hikâyesi Vardır.”

Okuduğumuz, dinlediğimiz her hikâye bizlere, kimi zaman neden başaramayacağımızı anlatır aslında. Bu imkânlara sahip ol(a)madan başaramayacağımıza inanırız. Hedefimiz, başka insanların hedefleri olmamalı asla. Kendi hedeflerimizi gerçekleştirmeye odaklanmalıyız.

Unutmayalım, ikinci bir Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ’e ihtiyacımız yok. Bu hikâyeyi okuduğumuzda heyecanlanıp ulaşamayacağımız hedefleri hayal ettirmek değildi amacım. Kısaca söylemek istediğim, korkmayın, isteyin, bıkmadan deneyin. Başarı elbette sizi bulacaktır. Hiçbir emek zayi olmayacaktır.

 

KAYNAK: Mütevazı Bir Başarının Öyküsü: “Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ” (bskariyer. blogspot.com, 9 Mart 2015).

 

Yazar: HABER
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör