Mehmet Budak (Maraşlı)

Halk Ozanı, Şair

Ölüm
-
-
Eğitim
Lise mezunu

Halk ozanı, şair. 1957 tarihinde Kahramanmaraş’ın Şahinkayası kasabasında dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi Kahramanmaraş’ta okudu.

1971  yılında bir kaza sonucu bilekten itibaren sol elini kaybetti.  1974 yılında engelli olarak bir kamu kuruluşunda  işe  girdi.    Bu işinden  1990  yılında  malulen emekli oldu. Kendisi gibi insanları topluma kazandırmak, onları bir çatı altında toplayarak hayata motive etmek amacıyla 1992  yılında  Kahramanmaraş Ortopedik Engelliler Derneğini kurdu.  1998-2000 yılları arasında  Türkiye  Ortopedik  Engelliler Federasyonunda yönetim kurulu üyeliği yaptı.  Sonradan görme  yeteneğinin  de  yüzde doksanını kaybetti. Evli ve yedi çocuk babasıdır. 

Kazadan sonra  1977  yılında  Urfa’da  sazlı sözlü  bir  mecliste  otururken bir arkadaşının kendisiyle alay etmesinden  etkilenerek  bağlama çalmaya karar verdi. Bunun üzerine  bağlama  çalmayı  öğrendi ve şiir söylemeye başladı. Ozan Mehmet Budak, eli olmadığı hâlde özel bir düzenekle bağlama çalan özel bir sanatçıdır. Ayrıca Kültür Bakanlığı tarafından verilmiş YB2012.0066 numaralı halk âşığı/ozanı kimliği de bulunmaktadır. Kendisinin şiirlerini topladığı ve 2006 yılında yayımlanan  “Bizim Kavgamız” isimli bir de kitabı vardır

 KAYNAK: Mehmet Budak kimdir? (Kahramanmaraş ansiklopedisi - marasanahaber.com, 05 Ekim 2018). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör