Yahya Geylan

Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Müzisyen

Eğitim
Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı

Müzisyen, şarkıcı, Türk Sanat Müziği ses sanatçısı. 26 Mart 1973 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Dumlupınar İlkokulu, Beştepeler Lisesi ve Atatürk Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra; 1990 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı ses eğitimi bölümü sınavını kazanmış ve 1996 yılında birincilikle mezun olmuştur.

1992 yılında TRT’nin açtığı “İstisna akitli ses sanatçılığı sınavı” ile kuruma girmiştir. 2002 yılında “Yetişmiş ses sanatçısı” sınavını kazanmış ve halen kurumun İzmir Radyosu’nda görev yapmaktadır.

Yahya Geylan, ayrıca Akın Özkan, Mustafa Erses, Avni Anıl, Kutlu Payaslı, Mahmut Bilki, Selim Öztaş ve İsmail Olgay gibi değerli bestekâr ve ses sanatçılarından ders almış, yurt içi ve dışı pek çok konsere katılmış, T.R.T.’nin çeşitli programlarında görev almıştır.

Kendisi gibi Türk Sanat Müziği sanatçısı  olan Canan Sezgin ile evli olan Yahya Geylan, Ayşegül adında bir kız çocuğu babasıdır.

 

Albümleri:

 

60. Sanat Yılında Amir Ateş Şarkıları · 2020

Aşkın Dansı · 2015

 

Popüler Şarkıları:

 

Aşk Denilen Ateşe Yanalım mı

Aşka Çağrı

Aşkın Dansı

Ben Sana Gönül Vereli

Bize Oldu Olan

Bülbülüm Altın Kafeste

Canımın Ta İçisin Sen

Darıldın Mı Gülüm Bana

Hasret

Maksadım Birazcık Yine Naz Yapmaktı

Rüzgar Uyumuş Ay Dalıyor

Söyle Naz Mı Bu Kaş Çatış

Söyle Niçin Benden Kaçtın

Şarkımı Senin İçin Yazdığımı Bilseydin

Vay Sürmeli

Yüce Dağlar Göğe Varmış Aşamam

 

KAYNAK: Yahya Geylan (eksisozluk.com, 2 Mart 2013), Canan Sezgin Geylan & Yahya Geylan... "Aşkın Dansı" (magazinkolik.com, 4 Eylül 2015), Yahya Geylan (turksanatmuzigi.org, 28 Mart 2018), Canan & Yahya Geylan ile Hayat Sanat (trt2.com.tr, 27 Eylül 2019), Canan Sezgin Geylan - İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu (idtmt.org, 25.03.2020), Yahya Geylan (Facebooktr-tr.facebook.com, 25.03.2020), Canan Sezgin Geylan & Yahya Geylan Eserleri (idefix.com, 25.03.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör