Mahmut Erdir

Siyaset ve devlet adamı, Bakan, Milletvekili, Ziraat Mühendisi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi

Ziraat Yüksek Mühendisi, siyaset ve devlet adamı, XX. ve XXI. Dönem Eskişehir Milletvekili - Tarım ve Köyişleri Bakanı. 1934, Eskişehir doğumlu. Baba adı Halil İbrahim, anne adı Kadriye. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirdikten sonra Ohio Devlet Üniversitesinde Zirai Ekonomi İhtisası yaptı. İngilizce ve Almanca biliyor.

Mahmut Erdir, ihtisasını tamamladıktan sonra TZDK Planlama Müdürü, Türk Traktör Fabrikası Yönetim Kurulu Üyesi, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Teknik Baş Denetçisi olarak görev yaptı.

Erdir, 1995 ve 1999 genel seçimlerinde DSP’den XX. ve XXI. Dönem Eskişehir Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. TBMM KİT Komisyonu Başkanı, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı oldu. Hükümette Tarım ve Köyişleri Bakanı olarak yer aldı.  Evli, 1 çocuk babasıdır.          

KAYNAK: DSP'nin `mütevazi' vekilleri (milliyet.com.tr, 19 Ağustos 1997), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), İstifalar komisyonları boşalttı (hurriyet.com.tr, 19 Temmuz 2002), Mahmut Erdir (eksisozluk.com, 21 Temmuz 2002), Mahmut Erdir - Türkiye Büyük Millet Meclisi (tbmm.gov.tr, 23.03.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör