İhsan Bilgin

Mimarlık Profesörü, Mühendis, Akademisyen

Doğum
Ölüm
07 Mayıs, 2022
Eğitim
İTÜ Mimarlık Fakültesi

Yüksek Mimar, Akademisyen, Mimarlık Profesörü, Dekan, Yazar (D. 1953, İstanbul – Ö. 7 Mayıs 2022, İstanbul). Ortaöğrenimini 1960’larda İstanbul Erkek Lisesi’nde, yüksek öğrenimini 1970’lerde İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde yaptı. 1980'de Yüksek Mimar (İTÜ), 1990'da Doktor (İTÜ), 1994'te Doçent (YTÜ), 2000'de Profesör (YTÜ) oldu.

1982-2004 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1984’te kurduğu bürosunda çok sayıda mimari proje üretti. 1990’larda Aachen RWTH’da Prof. Gerhard Fehl ile imar, iskân, barınma, yerleşme ve kentleşme tarihi konularında çalıştı. 1996’da İstanbul’da toplanan Habitat 2’nin danışma kurulundaydı. 2004’te İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne geçerek Mimari Tasarım Yüksek Lisans programının kurucu direktörü ve daha sonra 2009’da açılan Mimarlık Fakültesi’nin kurucu dekanı oldu.

Prof. Dr. İhsan Bilgin, Santralistanbul’da şehir sergilerinin küratörlüğünü ve kitaplarının editörlüğünü üstlendi. 1987-2002 yılları arasında Metis tarafından yayımlanan Defter dergisinin editörleri arasında yer aldı. 2011-12’de Taraf gazetesinde köşe yazıları yazdı. Serbestiyet.com sitesinde düzenli yazıları yayımlanmaktaydı.

 

Vefatı:

 

Prof. Dr. İhsan Bilgin,  7 Mayıs 2022 Cumartesi günü 69 yaşında İstanbul’da vefat etti. Vefatını arkadaşı Ali Günvar sosyal medyadan duyurdu.

Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi kurucularından, mimarlık ve kentleşme konularında çalışan akademisyen yazar Prof. Dr. İhsan Bilgin vefat etti. Cenazesinin, 9 Mayıs Pazartesi günü öğle namazını takiben Teşvikiye Camisi’nden kaldırılıp Aşiyan Mezarlığına defnedileceği bilgisi duyuruldu.

 

Uygulanan Tasarımları:

 

Başlıcaları, Evidea yerleşmesi (Emre Arolat ve Nevzat Sayın ile birlikte), Şehrizar Konakları (Nevzat Sayın ve Han Tümertekin’le birlikte), Masumiyet Müzesi, Okur Yalısı restorasyonu, Karaca Mağazaları kurumsal mekân tasarımı, Osmanlı Bankası Müzesi olmak üzere çok sayıda uygulanmış mimari tasarımı bulunmaktadır.

 

Başlıca Kitapları:

 

Viyana, Chicago Metropol ve Mimarlık (2008), Liman Kentleri - Amsterdam – Barcelona – Hamburg - Metropol ve Mimarlık – III (Editör: İdil Erkul ile, 2012), Milyonluk Manzara - Kentsel Dönüşümün Resimleri (Hakan Bıçakcı, Cihan Aktaş, Mine Söğüt (Ortak Kitap; Özcan Yurdalan, Gaye Boralıoğlu, Pınar Öğünç, Alev Erkilet, Semih Akşeker, Özgür Sevgi Göral ile, 2013), Paris – Berlin - Kıtanın Başkentleri – Metropol ve Mimarlık IV (Bilge Bal ile, 2016), Mimarın Soluğu - Peter Zumthor Mimarlığı Üzerine Denemeler (2016, 2017),

 

KAYNAKÇA: İhsan Bilgin - Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor (mimarlarkonusuyor.com, 10 Mayıs 2016), İhsan Bilgin özgeçmiş (emlakkulisi.com, 11.03.2020), İhsan Bilgin / Osmanlı külliyeleri tutkulu anlatıcısını kaybetti (t24.com.tr, 18.03.2020), İhsan Bilgin (eksisozluk.com, 18.03.2020), İhsan Bilgin (iletisim.com.tr, 18.03.2020), İhsan Bilgin (literatur.com.tr, 18.03.2020), İhsan Bilgin (metiskitap.com, 20.03.2020), İhsan Bilgin (seckin.com.tr, 1000kitap.com, 20.03.2020), Akademisyen, yazar ve mimar İhsan Bilgin vefat etti (gazeteduvar.com.tr, 07 Mayıs Cumartesi 2022), İhsan Bilgin Vefat Etti (arkitera.com, 07 Mayıs Cumartesi 2022).   

OSMANLI KÜLLİYELERİ TUTKULU ANLATICISINI KAYBETTİ

 “Alpaslan Ataman, Sedad Hakkı Eldem’in Osmanlı sivil mimarlığı için yaptığını Osmanlı kamusal mimarlığı için yapmış; külliye komplekslerinin ardındaki mekânsal mantığı yalın mimari anlatımlarla ifade edilebilir bir sistem olarak yeniden kurmuştu.”

Dün (17 Mart 2020) yitirdiğimiz mimar Alpaslan Ataman, Sedad Hakkı Eldem’e “Türk Evi” kitaplarının yayınında destek verdikten sonra onun Osmanlı sivil mimarlığı için yaptığını Osmanlı kamusal mimarlığı için yapmış; Fatih, Süleymaniye gibi İstanbul’a damga vurmuş anıtsal örneklerinden mahalle ölçeğine o evlerdeki sivil yaşantıya kamusal hizmet veren külliye komplekslerinin ardındaki mekânsal mantığı yalın mimari anlatımlarla ifade edilebilir bir sistem olarak yeniden kurmuştu.

Alpaslan Ataman'ın tasnifiyle, bir göz yapıdan türeyip külliyeleri meydana getiren üniteler.

Bir Göz Yapıdan Külliye’ye adlı eseri, daha önce herhangi bir orijinal veya yeni kaynakta açıklanmamış pek çok şeye açıklık getiriyordu: Mevcut yol sistemine teğet ortogonal geometrik sistemle Bağdat’la Belgrad arasında birer günlük yol  mesafesiyle konumlanmış menzil (kervan) külliyelerinden, Üsküdar’daki minör  Şemsi Paşa’ya, farklı programlarla yüklü, yaşları yüzyıllara yayılmış bütün külliyelerin mekânsal yapılanışını kavramak ve yeniden üretmek bu bakışla mümkün oluyordu. Konuşmaya başladığı an ortamı saran tutkulu zekâsı ve coşkusuyla kurumların göze alamadığı bu zor işe girişti, istikrarlı inadıyla da bu zor projenin üstesinden geldi.

Daha epeyce yerli-yersiz kullanılacağı besbelli külliye sözcüğü bundan böyle müellifinden mahrum kalan kitabın vesayetinde olacak.  Mimarlar Tasarım Yayınları’nca yayımlanmış ve çoktan baskısı tükenmiş kitabın yeni baskıları için de Janus veya YEM gibi yayınevleri geliyor öncelikle akla.

Ataman’ın külliye ve sivil mimarlık ünitelerini oranlayarak bir araya getirdiği özgün çizimi.

Külliyeleri var eden muazzam tipolojik sanayiye, temeli yalnızca Osmanlı mimarisinde kullanılan ve “göz” dediğimiz yapı birimine dayanan kentsel bir mimari sistem olarak bakan Alpaslan Ataman’ın mimariye katkısı külliyeyle sınırlı da değil: Herhangi bir vesileyle onun tutkulu anlatısından mimarlık yorumu işitmiş olan mimarların bundan böyle onu hatırlamadan işlerini sürdürmeleri zor olacak.

KAYNAK: İhsan Bilgin / Osmanlı külliyeleri tutkulu anlatıcısını kaybetti (t24.com.tr, 18.03.2020).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör