Çelebi Öztürk

Eleştirmen, Yazar, Şair

Doğum
01 Ocak, 1963
Eğitim
Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Kürşat Kafkasoğlu ve Karakoyunlu

Şair ve yazar, eleştirmen. 1 Ocak 1963, Kırıkkale doğumlu. Yazılarında Kürşat Kafkasoğlu, şiirlerinde Karakoyunlu imzalarını da kullandı. Mehmet Varlıoğlu İlkokulu (1974) ve Ortaokulu (1977), Kırıkkale Lisesi (1981) mezunu. 1982 yılında kayıt yaptırdığı Ankara Üniversitesi DTCF’den ayrılarak o dönemde aynı üniversiteye bağlı Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu (1985). Bir süre Mahalli İl Gazetesi'nde bir süre çalıştı. Kırıkkale Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Bu gazetede kendi isminin yanı sıra Kürşat Kafkasoğlu mahlasıyla başyazı ve köşe yazıları yazdı. Kırıkkale Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Kültür Derneğinin kurucuları arasında yer alıp genel sekreterliğini üstlendi. Özel bir eğitim kuru­luşunda idareci olarak görev yapmakta iken ayrılarak, 1986 yılında me­muriyete başladı. Sağlık meslek liselerinde, ücretli derse girmek sure­tiyle altı yıl öğretmenlik yaptı. Bir kamu kuruluşunda yönetici olarak görev yapmakta iken siyasi bir soruşturma nedeniyle Yozgat'a sürüldü. Çalışmalarına bu ilde devam etti.

 İlk kısa öyküsü Mahalli İl Gazetesi’nde yer aldı. Diğer mahallî gazetelerde ve Aylık kültür-sanat-edebiyat dergisi Kırık Kalem dergisinde çeşitli makaleleri yayımlandı. Kırık Kalem Şiir Tahlilleri dergisinin kurucusu olup bu derginin ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinden bir grup öğrenci ile birlikte iki ayda bir yayınladığı Küskün Akasya dergisinin genel yayın yönetmenliğini; sonraki yıllarda Ortanca dergisinin de editörlüğünü yaptı. Ürünleri ayrıca BH, Bizim Ece, Berceste, Sevgi Yolu dergileri ile Sarıkaya gazetesinde yayımlandı. 2007 yılında Ankara'da düzenlenen bir şiir yarışmasında hece dalında ikinci oldu. Türk kültürüne katkılarından dolay, Yozgat Akdağmadeni ilçesinde ve Yozgat Sanayi ve İşadamları Derneği tarafından da onur belgesi ile taltif edildi. Türkiye Yazarlar Birliği ve İLESAM üyesidir.

ESERLERİ:

DERS KİTABI: Daktilografi 1 (1999),  Daktilografi 2 (2000).

ŞİİR: Sessiz Çığlık (2000).

ÖYKÜ: Elveda İlkbahar Gözlüm (2008), Artık Herkes Gibisin Anka Kuşu (2008).

ANTOLOJİ: Kırık Kalemler (2007), Gönül Pınarından Damlayanlar (2008).

HAKKINDA: Cumhuriyet Şehri Kırıkkale, Kırık Kalemler Dergisi Şiir Antolojisi (2007), Gönül Pınarından Damlayanlar Şiir Antolojisi 1-2 (2008).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör