Ali Rıza Septioğlu

Tüccar, Kamu Yöneticisi, Belediye Başkanı

Doğum
Ölüm
04 Eylül, 2001
Eğitim
Ortaokul mezunu
Diğer İsimler
Alirıza Septioğlu

Tüccar, kamu yöneticisi, belediye başkanı, XIV., XVI. ve XVIII. Dönem Elazığ Milletvekili – 42. Hükümet Devlet Bakanı  (D. 1913, Palu / Elazığ – Ö. 4 Eylül 2001). Kaynaklarda adı Alirıza Septioğlu olarak da geçer. Baba adı Sadin, Halime. Ortaokul mezunu. Serbest ticaretle meşgul oldu. Palu Belediye Başkanı seçilerek bu görevi yürüttü. 

Ali Rıza Septioğlu, 1969, 1977, 1987 genel seçimlerinde DYP’den XIV., XVI. ve XVIII. Dönem Elazığ Milletvekili – 42. Hükümet Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 4 Eylül 2001’de Ankara’da tedavi gördüğü Başkent Hastanesinde hayatını kaybetti. Evli, 7 çocuk babasıydı.

KAYNAK: Meclis'in neşe kaynağı (hurriyet.com.tr, 2 Mayıs 1999), DYP milletvekili Septioğlu vefat etti (hurriyet.com.tr, 4 Eylül 2001), Meclis'ten bir 'renk' kaydı (milliyet.com.tr, 5 Eylül 2001), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Septioğlu aşireti her partiden aday (ilerihaber.org, 19.03.2015), 'Meclis garantili' kardeşler (Radikal- dunyabulteni.net, 20 Mart 2015), Bu aile Meclis'e kesinlikle girecek! (radikal.com.tr, 19.03.2015), Ali Rıza Septioğlu - Türkiye Büyük Millet Meclisi (tbmm.gov.tr, 05.03.2020).

'MECLİS GARANTİLİ' KARDEŞLER

Eski Devlet Bakanı Ali Rıza Septioğlu küçük oğlu Faruk Septioğlu AK Parti vekili ve yeniden aday oldu. Bir ağabey MHP'li. Şimdi diğer ağabey Feyzi Septioğlu da CHP'den birinci sıra adayı gösterildi.

Elazığ'ın büyük aşiretlerinden Septioğlu ailesinin tüm üyeleri farklı partilerde siyaset yapıyor. 2001'de yaşamını yitiren baba Ali Rıza Septioğlu, dört dönem DYP'de vekillik yaptı. Küçük kardeş Faruk Septioğlu AK Parti vekili ve yeniden aday oldu. Bir ağabey MHP'li. Şimdi diğer ağabey Feyzi Septioğlu da CHP'den birinci sıra adayı gösterildi.

CHP, Elazığ'da büyük bir sürprize imza atarak Feyzi Septioğlu'nu birinci sıradan milletvekili adayı olarak gösterdi. Böylece Septioğlu ailesi DYP, AK Parti ve MHP 'den sonra CHP'ye de bir üyesini verdi.

Bu seçim sürecinde Doğu ve Güneydoğu kentleri ilginç bir yarışa sahne oluyor. Diyarbakır, Van, Hakkari, Şanlıurfa gibi kentlerde büyük aşiretler hem AK Parti hem HDP'ye vekil adayları verdiler. CHP, Elazığ'daki adımıyla bu yarışın içine dahil oldu.

2011 seçimlerinde yine CHP ile adı anılan Feyzi Septioğlu'nun , 7 Haziran seçiminde CHP'den Elazığ'da birinci sıra adayı olması ilginç bir tablo ortaya çıkarıyor.

Septioğulları, 27 Mayıs Darbesi sonrasında Sivas Kampı'na sürülen aşiretlerden birisiydi. Bu sürgün pek çok aşirette olduğu gibi Septioğulları'nı da Demokrat Parti çizgisine yaklaştırdı.

Ali Rıza Septioğlu, DYP'de dört dönem vekillik yaptı...

Nitekim ailenin büyüğü 2001 yılında 88 yaşında yaşamını yitiren baba Ali Rıza Septioğlu, uzun yıllar Demokrat Parti geleneğinde siyaset yürüttü. Elazığ'ın Palu İlçesi'nde belediye başkanlığı da yapan Ali Rıza Septioğlu, dört dönem Demokrat Parti ve ardından da DYP'den Elazığ Milletvekili oldu. DYP hükümletinde Devlet Bakanlığı görevini de yürüttü.

 

'HAVA-CIVA BAKANI'

 

Ali Rıza Septioğlu, özellikle meteorolojiden sorumlu Devlet Bakanı'yken yaptığı açıklamalarla gündem olmuştu. Meteoroloji kelimesini bile bir türlü telaffuz edemeyen Ali Rıza Septioğlu Elazığ'da, neden sorumlu bakan olduğuna dair bir soruya, "Hava cıvadan sorumlu bakanım" yanıtını vermesiyle hafızalara kazındı. Bu söz üzerine basında bir süre 'hava cıva bakanı' olarak da anılmıştı.

Faruk Septioğlu Ak Parti vekili. Önümüzdeki seçim için de aday.

 

BİR KARDEŞ AK PARTİ'DEN, DİĞERİ MHP'DEN

 

Ali Rıza Septioğlu'nun üç oğlu ise bugün üç farklı partide siyaset yapıyor. Faruk Septioğlu, AK Parti'den milletvekili. Faruk Septioğlu önümüzdeki seçime de AK Parti'den girecek.

 

Muhammet Septioğlu, MHP'ye geçti...

 

Bir ağabeyi Muhammet Septioğlu ise Elazığ'ın Palu İlçesi'nde SP’den belediye başkanı seçilmişti. Daha sonra istifa eden Muhammet Septioğlu 30 Mart 2014 te yapılan seçimlerde ise MHP’den belediye başkan adayı olmuştu.

CHP'den aday olan diğer ağabey Feyzi Septioğlu ise 40 yıllık siyaset hayatında hep sağ partilerde görev yaptı.

KAYNAK: 'Meclis garantili' kardeşler (Radikal- dunyabulteni.net, 20 Mart 2015).

Yazar: HABER

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör