Sami Aksu (Müzisyen)

Şarkıcı

Doğum
Eğitim
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü

Müzisyen, şarkıcı, Türk Sanat Müziği sanatçısı. 1961, Fatsa / Ordu doğumlu. Dedesi Hüsamoğlu Mehmet Efendi, babası Nafız Aksu; annesi ise Abhazya kökenli Fatsa’ya Of’tan gelme olan Mollaahmetzade’lerden Sofu Tahsin’in (Altuntaş) küçük kızı Zehra Hanım’dır. Sami’nin kendisinden başka Sadi, Zeki adlarında 2 ağabeyi ile Melek adında 1 ablası vardır.

İlk, orta ve lise öğrenimini Fatsa’da gören Sami Aksu; 1977-78 dönem liseyi bitirdikten (1978) sonra girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldu.

Ailesi onun müziğe olan yeteneği ile yakından ilgilenmeye başladılar, bu ilgi ve ilgilenme ortaokul ve lise yıllarında da artarak devam etti. Müzisyen Erdoğan Baytok Hoca da Sami ile yakından ilgilenip ders vermiştir.

Konservatuarda yüksek öğrenimine devam eden Sami Aksu; 1980 yılında İstanbul Radyosu’nun imtihanlarını kazanarak burada mesleğini icra etmeye başlamıştır. Mesleki yaşamını TRT bünyesinde sürdürmüş ve 2009 yılında emekli olmuştur. İstanbul-İzmir radyolarında ve TRT bünyesinde binlerce programda, konserde, müzikalde Türk Sanat Musikisinin en nadide parçalarını solo ve koro çalışmalarında başarı ile icra etmiştir. Sanatçı; müzik dünyasına kolektif çalışmalarıyla katkı sağlamıştır. Müzisyenin binlerce sözlü ve görsel, solo ve koro çalışmaları, konserleri, müzikalleri İstanbul-İzmir radyolarında ve TRT bünyesinde devam etmektedir.

Sami Aksu, güzellik uzmanı Meltem Hanım ile evli (e. 1987) olup, Serkurt adında 1 oğlu vardır.

 

Albümleri:

 

1988 - Kanımda Kıvılcım

2017 - Karışık Türk Sanat Müziği

 

Popüler Şarkıları:

 

Bana Aşkı Öğretensin

Bitsin Diyorum

Dönebilsem O Yıllara

Güzelleri Kim Sevmez Ki

Her Gün Aynı Heyecan

Kanımda Kıvılcım

Liselim

Mavi Boncuk

Sana Nazar Değmesin

Sarı Zambağım

Seni Sordum

Sevgi Bağlarım

Sevgini Bana Sakla

Sultanım

 

KAYNAKÇA: Sami Aksu vekil adayı oldu (haberturk.com, 26 Mart 2015), Sami Aksu Şarkıları Dinle (izlesene.com, 26 Mart 2015), Sami Aksu (eksisozluk.com, 26 Mart 2015),Tam bir halk adamı: Sami Aksu (oncevatan.com.tr, 3 Haziran 2015), Sami Aksu (Türk Sanat Müziği Sanatçısı) (fatsakent.net, 7 Kasım 2017), Sami Aksu Biyografisi (ordupostasi.com, 28.01.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör