Çiğdem Gürdal

Besteci, Şarkıcı, Müzisyen

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü

Müzisyen, Şarkıcı, Besteci. 1969, Ankara doğumlu. İlk müzik çalışmalarına Kütahya Kılıçarslan Lisesi’nde okurken, müzik öğretmeni Selman Coşkun ile başladı. 1986 yılında girdiği Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü viyolonsel ana sanat dalında öğrenim gördü, buradaki Türk müziği eğitimini Şef Muzaffer Şenduran yönetimindeki üniversite korosunda sürdürdü.

Üniversite eğitimini tamamladıktan (1990) sonra, bir süre özel bir okulda müzik öğretmenliği yaptı. 1991 yılında Kültür Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı.

Dört yıl burada hem ses, hem de viyolonsel sanatçısı olarak görev yaptıktan sonra, aynı görevi Ankara Devlet Klasik Müziği Korosu’nda yapmak üzere geçici görevle atandı.

Aynı yıl İpek yolu Müzik Topluluğu sayesinde, Orta Asya müziği ile de tanışarak, ilk beste çalışmalarını yapmaya bu dönemde başladı. 1996 yılında sözü ve bestesi kendine ait bir şarkı ile Akçay Şairler ve Bestekârlar Festivali’nde ödül aldı.

Turhan Taşan’ın yazdığı “Kadın Bestekârlar” isimli kitapta da özgeçmişi ve bestelerine yer verilmiştir, Almanya, Hollanda, İrlanda, Mısır, Bulgaristan, Moldovya, ABD, Singapur, Endonezya, Tayland, Malezya, Kırım, Azerbaycan ve Kırgızistan ülkelerinde konser vermiştir.

1999 yılında kurulan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu’na geçiş yapmış olan Çiğdem Gürdal, kendisi gibi ses sanatçısı Cem Gürdal ile evli ve Duru isimli bir kız çocuğu sahibidir. Eşiyle birlikte birçok konser vermiştir.

 

Albümleri:

 

Albümleri

Yalnız Sen

Günaydın Sevgiliye

Yusuf Nalkesen Şarkıları

 

Popüler Şarkıları:

 

Popüler Şarkıları

Dilimde Duanın Bini Bir Para

Yolculuğum

Kapın Her Çalındıkça

Aşk

Sen Böyle İstedin Bu Masal Bitti

Arkamdan Tas Tas Su Dökmeyi Bırak

Benim Kadar Suçlusun

Ah Aşk (Sevdi Gönlüm)

O Ağacın Altını

Hoş Geçir Gününü

 

KAYNAKÇA:  Çiğdem Gürdal (eksisozluk.com, 20 Temmuz 2009),  Çiğdem Gürdal Mest Etti (haberler.com, 24 Mayıs 2011), Çiğdem Gürdal ve Cem Gürdal Müzik Dinletisi (bursaturkocagi.org.tr, 14 Ekim 2016),  Çiğdem Gürdal ve seslendirdiği eserler (turksanatmuzigi.org, 15 Mart 2018), Makam Farkı (ntv.com.tr, 21 Nisan 2018),  Cem Gürdal Kimdir? (turkudostlari.net, 21.01.2020), Çiğdem Gürdal Şarkıları Dinle (izlesene.com, 21.01.2020), Sanatçı Çiğdem Gürdal Kimdir? (giyor.com, 21.01.2020), Çiğdem Gürdal (dr.com.tr, 21.01.2020), Çiğdem Gürdal Eserleri (idefix.com, 21.01.2020), Çiğdem Gürdal Albümleri (muzikdinle.com.tr, 21.01.2020).

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör