Şeyh Ahmed Rasim (Karslıoğlu)

Alim, Mutasavvıf

Doğum
Ölüm

19. - 20. Yüzyıl mutasavvıf ve alimlerinden (D. 1873, Kafkasya - Ö. 1928, Diyarbekir). Merkez Yenişehir ilçesinde, İl Tarım Müdürlüğü avlusunda, giriş kapısının sağ tara­fında, halkın ziyaretgâh olarak kabul edip önem verdiği Şeyh Ahmed Rasim Karslıoğlu'nun kabri bulunmaktadır. Rifâîyye şeyhlerinden olan Ahmet Rasim hakkında henüz yeterli bilgi bulunamamıştır.

Torunlarından, büyük dedesinin adını taşıyan Ahmet Rasim Karslıoğlu'ndan 2016 yılında alınan bilgilere göre; Şeyh Ahmed Rasim Efendi, Kafkasya'dan göç etmiş bir ailedendir. Ailece Kafkasya'dan önce Kars'ın Kağızman ilçesine göç etmişler. Ahmed Rasim Efendi, Diyarbekir yerleşerek burada emniyet komiserliği görevinde bulunmuş. Kendisi gibi bir din adamı olan kardeşi Kâmil Efeni ise Kars'tan Muş'a giderek buraya yerleşmiş. 

KAYNAK: Ali Melek - Abdullah Demir / Dini Değerleriyle Diyarbakır (2009) - "Şeyh Ahmed Rasim" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013), İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014), Torunlarından alınan bilgiler (Kasım 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör