Ayşe Tunalı

Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
Eğitim
İstanbul Belediye Konservatuarı

Müzisyen, Türk Sanat Müziği Sanatçısı. 1956’da,  şu anda ikamet ettiği İstanbul Beykoz’da doğdu. Bazı kaynaklarda doğum yeri Kars olarak geçer. İlkokulu 1, 2 ve 3. sınıfı Fatin Hoca İlkokulunda, 4. ve 5.sınıfı Adapazarı Geyve ilçesinde okudu. Daha sonra İstanbul Çamlıca Kız Lisesi’nde yatılı okudu ve İstanbul Belediye Konservatuarı’nda 4 yıl eğitim gördü. Bu arada da bestekar İrfan Özbakır’dan ud dersleri aldı. Daha sonra Yıldırım Gürses, Saadet İkesüs, Radiye Erten, Metin Everest, Muzaffer Birtan, Erdem Siyavuşgil ve Baki Duyarlar’dan dersler aldı.

1980 yılında profesyonel sanat yaşamına başladı, yurtiçi ve yurtdışında defalarca konserler verdi, Türkiye’yi temsil etti.

80' li yıllar ve doksanlı yılların ortalarına kadar yumuşacık sesi ve kendi sanatından ödün vermeyen çizgisi ile Türk Sanat Müziği severlerin büyük bir keyifle dinlediği sanatçı Ayşe Tunalı, uzun zamandır göz önünde değil. Yıllarca güzel sesi ve yorumu ile sanat müziğine hizmet veren sanatçı, sahnelere veda ettiğinden bu yana üretkenliğin her zaman, her yerde ve her yaşta devam edebileceğine ne güzel bir örnek teşkil ediyor.

Ayşe Tunalı 1997' de, şimdilerde mutlu bir şekilde süren, Prof. Dr. Sabri Narman ile evlendikten bir yıl sonra oğlu Aydın' ı dünyaya getirdi. İlkokula başlayana kadar oğlunu kendisi büyüttü.

Sahne çalışmalarına 1997 yılında evlenerek ara veren Tunalı, 2006 yılında Acarkentliler Musiki Derneği’ni kurarak Musikiden hiç kopmadı. Dernek ve konser çalışmaları devam etmektedir. Yorucu olsa da Türk Musikisi adına kurduğu Acarkentliler Musiki Derneği’nden gurur duymaktadır.

Dernekte yoğun bir şekilde çalışan özverili bir takım arkadaşlığı var ancak değerli sanatçı Ayşe Tunalı, inanılmaz bir performansla işi sahiplenen ve liderlik eden bir gönül emekçisi.

Kurulduğu günden itibaren bulundukları bölgede konserler vermekle yetinmeyen dernek her yıl huzurevleri ve bakımevlerinde konserler düzenlemektedir.

Acarkentliler Musiki Derneği olarak her yıl çeşitli kültür merkezlerinde ücretsiz bahar konseri düzenlenmektedir.

 

Bazı Albümleri:

 

Yağmur Gözlüm · 1987

Öyle Özledim ki İmkansız · 1989

Uykularım Kaçıyor · 1990

Oldu mu Ya? · 1992

Saatler Mi Durmuş? · 1994

Anlasana · 1995

Unutulamayan Şarkılar · 1997

Gözyaşlarım Gibisin · 2007

İşte Kalbim · 2007

Sayende · 2007

Gelin Gibi · 2009

 

Popüler Şarkıları:

 

Ömrüm Seninle Geçsin

Saatler mi Durmuş?

Davacıyım

Gözüm Kesmiyor

Dayanılmaz Bir Çile Bu Allah’ım

Vurulduk

Saatler mi Durmuş Yoksa Zaman mı

Yanakların Çiçektir

Seni Nasıl Unuturum?

Mehtaplı Gecelerde

Niçin Baktın Bana Öyle

Yağmur Gözlüm

Hatırım İçin

Akşam Olur Gizli Gizli Ağlarım

Yasemenler Dile Geldi

Gönder Bana

Oldu mu Ya?

Bitmeyen Çile

Sayende

Kısmet Olursa

 

KAYNAKÇA:  Kanser olduğumu oğlumdan gizledim (hurriyet.com.tr, 12 Kas 2012),  Ayşe Tunalı  (besteciler.com, 11 Haziran 2017),  Ayşe Tunalı ve seslendirdiği eserler (turksanatmuzigi.org, 14 Mart 2018), Ayşe Tunalı ile Beykoz ve Türk Müziği üzerine bir saat (dostbeykoz.com, 18 Ekim 2019),  Ayşe Tunalı (eksisozluk.com, 21.01.2020), Ayşe Tunalı (uludagsozluk.com, 21.01.2020), Ayşe Tunalı  Albümleri (muzikdinle.com.tr, 21.01.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör