Ahmet Akın

Elektrik Enerjisi Uzmanı, Sanayici, Milletvekili, İş Adamı, Siyasetçi

Doğum
13 Ağustos, 1973
Eğitim
Cambridge Eurocenter'da Dil ve Ekonomi
Burç

Sanayici - enerji uzmanı, iş adamı, sanayici, siyasetçi,  XXV. Dönem ve XXVI. Dönem Balıkesir Milletvekili. 13 Ağustos 1973'te Balıkesir Gönen'de doğdu. Baba adı Erdal, anne adı Nejla'dır. İngiltere'de Cambridge Eurocenter'da Dil ve Ekonomi eğitimleri, Bahçeşehir Üniversitesinde siyaset eğitimi gördü.

İspanya'da farklı tarihlerde “Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Üretimi” üzerine birçok eğitim ve seminere katılarak bu konuda uzmanlaştı. Ülkemiz için önemli yatırımları bulunan enerji şirketle-rinde genel müdürlük yaptı ve uluslararası alanda faaliyet gösteren holdinglerde CEO ve yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Enerjide dışa bağımlılığı sona erdirecek, çevreye duyarlı ve daha ekonomik elektrik üretim projeleri üzerinde çalışmalar yaptı.

Ahmet Akın, Haziran 2015 ve Kasım 2015 genel seçimlerinde CHP’den XXV. Dönem (7 Haziran 2015 - 1 Kasım 2015) ve XXVI. Dönem 1 Kasım 2015 - 24 Haziran 2018) Balıkesir Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca bilen Akın, evli ve 2 çocuk babasıdır.

KAYNAK: TBMM Albümü 25. Dönem (tbmm.gov.tr, 18.11.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör