Verda Arman

Devlet Sanatçısı, Piyanist, Müzisyen

Doğum
19 Aralık, 1944
Ölüm
21 Temmuz, 2014
Eğitim
İstanbul Belediye Konservatuvarı
Burç

Müzisyen, Piyanist, Devlet Sanatçısı (D. 19 Aralık 1944, İstanbul - Ö. 21 Temmuz 2014, Paris / Fransa). Müzik öğrenimine İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladı. Rana Erksan ve Ferdi Statzer’in öğrencisi oldu. Kısa zamanda üstün yeteneğini belli etti ve üstün yetenekli çocuklar için çıkartılmış olan 6660 sayılı yasa gereğince 1957 yılında Paris’e gönderildi. Paris Konservatuvarı’nda piyano öğrenimini sürdürdü ve Lucette Descaves’in öğrencisi oldu. Okulunu birincilikle bitirdi. Kariyerini geliştirmek amacıyla ayrıca ünlü piyanist ve pedagog Lazare- Levy ile çalıştı. Noel Gallon’dan armoni ve kontrpuan dersleri aldı. Paris’te bulunduğu süre içinde başarılı konserler verdi. Yurda döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde birçok piyano konçertosunu seslendirdi, bazılarının Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

1963 Kasım ayında Marguerite Long- Jacques Thibaud Uluslararası Piyano Konkuru’nda Paris kenti ödülünü kazandı.1965’de Kanada Uluslararası Piyano Yarışması’nda ikincilik kazandı. 1971’den sonra, dünyanın önemli müzik merkezlerine konuk sanatçı olarak davet edildi ve konserler verdi.Rudolf Serkin tarafından Marlboro (Vermont) Festivali’ne çağrıldı. Müzik merkezlerindeki ünlü orkestralar eşliğinde konçertolar çaldı. Belgrad, Paris,Montreal ve Bükreş’te başarılar kazandı. 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı olan Erman, orkestranın Avrupa turnelerine birçok kez katıldı ve verdiği konserler dış basında övgüyle karşılandı.

 

Vefatı:

 

Yaz aylarını Muğla’nın Bodrum ilçesi Torba Mahallesi’ndeki yazlığında geçiren ünlü piyanist Verda Erman, 21 Temmuz 2014 günü Fransa’nın başkenti Paris’te, kan kanserinden 70 yaşında yaşamını yitirdi. iki ay önce kan kanserine yakalandı. Erman, diplomat olan eşiyle yaşadığı Paris’teki evinde yaşamını yitirdi. Fransız eşi ve çocuklarının isteği üzerine Paris’te eşinin annesinin mezarı yanına defnedildi.

Verda Erman, Rene Zapata ile evli ve 2 çocuk annesiydi.

KAYNAKÇA: Piyanist Verda Erman hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 21.07.2014), Verda Erman (triolila.com, 21.07.2014), Dünyaca ünlü piyanistimiz Verda Erman anılıyor (sozcu.com.tr, 16 Aralık 2017), Verda Erman (eksisozluk.com, 24 Ocak 2007),

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör