Rasim Cinisli

STK Yöneticisi, Milletvekili, Anı Yazarı, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Siyasetçi, XIV. ve XIV. Dönem Erzurum Milletvekili, STK yöneticisi, MTBB eski başkanı, anı yazarı. 1939 yılında Erzurum'un Aşkale kazasına bağlı Cinis köyünde doğdu. 1958-1959 ders yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimine başladı, buradan mezun oldu. 18 Mart 1965'te Bursa'da yapılan Milli Türk Talebe Birliği kongresinde genel başkan seçildi.

1969 genel seçimlerinde Adalet Partisi listesinden XIV. Dönem (12.10.1969-14.10.1973) Erzurum Milletvekili seçildi. 1971'de kurulan Demokratik Parti'nin kurucuları arasında yeraldı ve DP Genel İdari Kurul üyeliği yaptı. 1973 genel seçimlerinde Demokratik Parti'den XV. Dönem (14.10.1973-05.06.1977) Erzurum Milletvekili olarak TBMM'de görev yaptı. 1994'te Doğru Yol Partisi İstanbul İl Başkanlığı yaptı.

1960'lı yıllarda Milliyetçiler Derneği üyesi, yine aynı yıllarda Aydınlar Kulübü (Şimdiki Aydınlar Ocağı) üyesi, Ötüken Yayınevi'nin kurucularından, Türk Folklor Kurumu kurucularından, Türk Edebiyatı Vakfı üyesi, Uyuşturucu ile Mücadele Derneği kurucularından ve Türkiye Azarbaycan Dostluk Derneği üyesidir.

2017 yılında hatıralarını Bir Devrin Hafızası adlı kitapta topladı.

Hakkında da 2005 yılında Asım Hanoğlu’nun yazdığı Erzurum Cinis Beyleri ve Rasim Cinisli adlı bir eser yayımlanmıştır.

 

KAYNAK: Asım Hanoğlu / Erzurum Cinis Beyleri ve Rasim Cinisli (2005), Rasim Cinisli'den yakın döneme tanıklık  (dunyabulteni.net, 22 Haziran 2012), Rasim Cinisli  (eksisozluk.com, 5 Nisan 2015), İz Bırakanlar - Rasim Cinisli'nin hayatı ve mücadelesi – YouTube (youtube.com, 11 Aralık 2017), 'Bir Devrin Hafızası: Rasim Cinisli' (star.com.tr, 31 Ocak 2018), Erzurum Eski Milletvekillerinden Rasim Cinisli (milliyet.com.tr,11 Nisan 2018), Rasim Cinisli TYB İstanbul'da (tyb.org.tr, 8 Mayıs 2018), Doğan Kitap • Bir Devrin Hafızası (dogankitap.com.tr, 12.01.2020), Rasim Cinisli Kimdir, Kitapları, İncelemeleri, Paylaşımları (epikse.com,12.01.2020).

BİR DEVRİN HAFIZASI

Erzurum’un köklü ailelerinden birinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Genç bir üniversite öğrencisi olarak geldiği İstanbul’da kendini politik bir ortamın içinde buldu. İstanbul Hukuk Fakültesi’nde öğrenciyken dönemin önemli fikir adamlarıyla tanıştı. 27 Mayıs yargılamalarına tanıklık etti. Zorlu bir mücadele sonunda MTTB genel başkanı oldu. Kendi deyimiyle “İnançlı genç bir kadronun neleri başarabildiğinin onurlu heyecanını burada yaşadı.” Başkanlık dönemi boyunca unutulmaz faaliyetlere imza attı. Gençlik lideri olarak başarıları onu siyasetin içine çekti. Adalet Partisi’nden Erzurum milletvekili seçildi. Süleyman Demirel’e muhalif 41’ler Hareketi içinde yer aldı. Demokratik Parti’nin kurucularından oldu ve 1973 seçimlerinde yeniden parlamentoya girdi. Aktif politikaya uzun bir süre ara verdikten sonra 1990’lı yıllarda Tansu Çiller’in davetiyle DYP İstanbul İl Başkanı oldu.  Ancak kısa süre sonra istifa etti. İlkelerinden taviz vermemesiyle ve son derece dürüst kişiliğiyle politika sahnesinde saygınlık kazanan Rasim Cinisli, yakın tarihimizde bizzat tanıklık ettiği önemli olayları, unutulan veya unutturulmak istenen gerçekleri içeren “bir devrin hafızasını” okurla paylaşıyor. 27 Mayıs’ın arkasında kim ya da kimler vardı? Darbeler ülkenin geleceğini nasıl etkiledi?

 Milletimizin en kıymetli varlığı gençliğe nasıl kıydılar? 12 Mart 1971 Muhtırası’nın ardından Cevdet Sunay’ın “derin ve sonu karanlık bir çıkmaz” dediği tehlike neydi? “Başarılı olsalardı Türkleri Sibirya’ya süreceklerdi” diyen başbakan kimdi? Yurtdışından uzanan ellere kimler kucak açtı?  Osmanlı Hanedanı’nın Türkiye’ye dönüşüne izin veren yasa hangi koşullarda kabul edildi? 12 Eylül’de Kenan Evren Türkiye’nin elindeki en büyük kozu Yunanistan’a nasıl teslim etti?

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yazar: Tanıtım Bülteni

RASİM CİNİSLİ'DEN YAKIN DÖNEME TANIKLIK


 

Türkiye'nin son elli yılındaki birçok sivil toplum kuruluşunda emeği bulunan fikir, siyaset ve sanat adamı Rasim Cinisli, Babıali Sohbetleri'nde hatıralarını anlattı

 Türkiye'nin son 50 yıldaki fikir, sanat ve siyaset olaylarına tanık olan, bir çok sivil toplum kuruluşunda emeği bulunan Rasim Cinisli, "Bâbıâli Sohbetleri"nde hatıralarını anlattı.

ESKADER'in düzenlediği "Bâbıâli Sohbetleri" Timaş Kitapkahve'de gerçekleşti. Açılış konuşmasını ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım yaptı.

Programı yöneten Hüseyin Sarıkoç Rasim Cinisli ile uzun yıllara dayanan bir tanışıklığı olduğunu belirterek, müşterek dostlarından ve dava adamlarından şöyle bahsetti:

''Tevfik İleri'nin MTTB Başkanlığı'ndan bir hayli sonra, 27 Mayıs 1960 Darbesi akabinde gelişen öğrenci hareketleri içinde tanınan, Milliyetçileri MTTB'de bir araya getiren ve başkanlığını yapan bir şahsiyet olarak, o dönemle ilgili okumalarımda kendilerini tanıdım. Daha sonra kendisi ile merhum Ömer Öztürkmen vasıtasıyla tanıştım."

Hüseyin Sarıkoç ise takdim konuşmasında şunları söyledi:

Rasim Cinisli'nin, Milletvekili olarak TBMM'ne verdiği 'Kanun' teklifi ile Hanedanın erkek mensuplarının tekrar Türkiye'ye gelmelerinin sağlanması hususunda çok büyük gayretleri olmuştur.''

Rasim Cinisli, dinleyicileri selamlayarak konuşmasına başladı ve şöyle devam etti:

"Bizim mücadelelerimiz okul yıllarında başladı. 27 Mayıs Darbesi, öğrenci olaylarını tetiklemiştir. Türkiye tarihinin en başarılı siyasi devresidir Demokratik Parti Dönemi.''

Cinisli, sohbet toplantısının ilerleyen bölümünde konuşmasına, "Türkiye'de muhalefet kurumu gelişmemiştir." dedikten sonra şunları söyledi:

"Muhalefet her şeye itiraz etmek değildir. Muhalefet denetlemektir. Demokrat Parti Türkiye'ye gerçek anlamda, çoğunluğun katıldığı demokrasiyi benimsetmiştir ve öncüsü olmuştur. Zaten ülkemiz ellili yıllar öncesi, at nalını bile dışarıdan alıyordu. Avrupa 'Siz bizim sebze bahçemiz olun.' diye söylemiştir. Hatta köylerimizin simgesi 'çarık ve kağnı' idi. Elliden sonra çok büyük sanayi hamleleri oldu. Ama ülkemizin gelişmesini istemeyen mihraklar bunların önüne geçmek için 27 Mayıs Darbesini gerçekleştirdi.''

 

"HALK DEMOKRAT PARTİ'YE SAHİP ÇIKTI"

 

Demokrat Parti zamanında vatandaşa seçme ve seçilme hakkının verildiğine dikkat çeken Cinisli, "Bugün bile var mı bu hak, tartışılır. O zamanlar ocak kaydı vardı, ocak bucak teşkilâtları vardı. Köylerden alınan fikirler, mahalleye, oradan ile ve en üst makama kadar ulaşırdı. Sanayi hamlesi başlatıldı, Demokrat Parti öncesi, iki bin olan traktör sayısı, daha sonra kırk iki bine ulaşmıştır, varın hesabını siz yapın..." dedi.

"Köylümüz ve Anadolu insanı Demokrasiyi çok iyi kullanmıştır. Ama bizi mimlediler 'gerici yobaz' diye bizi mimlediler. Üniversitelerde bunların sıkıntılarını yaşadık. Hatta bir keresinde darbeden sonra arkadaşlarla okul çıkış kapısında bir eylem yaptık. Diğer görüşten arkadaşlarla çatıştık, bizi alıp Rektörün odasına götürdüler. Artık biz kesin olarak okuldan kovulduk diye düşünüyoruz. Odada Faruk Güventürk Paşa da vardı. Beni Erzurum'da okulda oynadığımız "Köroğlu" oyunundan tanıyordu, zaten hanımı da Erzurumluymuş. Beni tanıdı Paşa ve, "Sen de mi Dadaş?" dedi bana. "Evet, ben de" dedim. "Atalarımızın mezar taşlarında Moskofların kan izleri duruyor daha." dedim. Arkadaşlar şaşırdı, kesin kovulduk gözüyle bakarken Paşa biraz sukut etti ve "Kaybolun gözümün önünden, sizi bir daha böyle olaylarda görmeyeyim!"

Biz şaşırmıştık nasıl çıktığımızı bilmiyorum oradan. Bu olay benim hayatımın dönüm noktalarından biriydi. Ondan sonra arkadaşların arasında, lider oldum."

 

ZOR GÜNDE YİĞİTLER MEYDANA ÇIKAR

 

Rasim Cinisli toplantının sonuna doğru şu hatıralarını nakletti.

"Bizim en güzel çalışmalarımızdan biri MTTB'yi kurmamız olmuştur, öğrenci sorunlarına eğilip pek çok problem çözülmüştür. O dönemler de bizi 'gerici ve yobaz' diye profesörler sınıfta bırakıyordu. Hatta bir keresinde arkadaşımıza profesör "Gerici misin, görücü müsün ?"diye soru sorarak moralini bozmuştu. Bundan sonra çok canım sıkıldı ve Ali Fuat Başgil Hoca'ya gittim ve aynen yaşananları söyledim: Başgil, "Evladım ne yapalım, ne dersin?" Ben o sinirle, "Hocam siz de aynısını onlara yapın!" diye cevap verdim. Ali Fuat Başgil, "Bizim ne farkımız kalır o zaman onlardan?" dedi.

Rasim Cinisli, Menderes ailesini tanımaktan çok mutlu olduğunu, bunun yanında cenazelerde mümkün mertebe bulunduğunu bunun bir vatandaşlık görevi olduğunu, gelen soru üzerine söyledi ve dinleyicilerden gelen sorularla toplantı sona erdi.

KAYNAK: Rasim Cinisli'den yakın döneme tanıklık  (dunyabulteni.net, 22 Haziran 2012).

 

Yazar: Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör