Mahmut Kutlu

Senaryo Yazarı, Araştırmacı Yazar, Oyuncu

Doğum
24 Kasım, 1951
Eğitim
Diyarbakır Ticaret Lisesi
Burç

Araştırmacı yazar, oyuncu, senarist, yönetmen. 24 Kasım 1951 tarihinde, Diyarbakır merkezindeki Sur ilçesinde dünyaya geldi. 1960 yılında Melik Ahmet Camisinin karşısındaki eski Gazi İlkokulunda eğitimine başladı. Üçüncü sınıftayken trahom taraması nedeniyle gelen sağlık memurları yaptıkları göz taramasından sonra İsmet Paşa Trahom İlkokulu’na naklettiler. 1965 yılında bu okuldan mezun oldu.

  İmam Hatip Lisesi’nin orta kısmına kaydolan Kutlu, mesleki derslerde zorlandığı için üçüncü sınıfta bu okuldan ayrılarak yeni hizmete giren Fiskaya’daki Diyarbakır Ortaokuluna kaydını yaptırdı. Diyarbakır Ortaokulundan 1968 yılında mezun olan Kutlu, 1969 yılında Ziya Gökalp Lisesine kaydoldu. 1970’de geçiş yaptığı Ticaret Lisesinden 1972 yılında mezun oldu.

  Girdiği üniversite sınavını kazanamayınca 1974 yılında askere gitti. 1976 yılında terhis olan Kutlu, SSK Hastanesinde memur olarak göreve başladı, 2000 yılında buradan emekli oldu.

  Spora da ilgi duyan ve gençliğinde voleybol oynayan Kutlu’nun hayatında tiyatronun önemli bir yeri var. Okul yıllarından itibaren tiyatroya ilgi duyan Kutlu, ilk olarak öğrencilik döneminde “Çatallı Köy” piyesinde oynadı.

  Memur olarak çalıştığı yıllarda tanıştığı, Diyarbakır’ın ünlü müftüsü Molla Halil’in oğlu ve Prof. Nihat Hatipoğlu’nun dayısı Hacı Cemaleddin Özaydın, kendisine “Hz. Ömer’in Adaleti” piyesinde oynamasını teklif etmişti. Mahmut Kutlu, rol aldığı bu oyundan sonra kendisi İslami konuları ihtiva eden tiyatrolar düzenlemeyi kafasına koydu ve sırasıyla; Ezan, Kerbela, Dini Satanlar, Ömer Bin Abdülaziz gibi müthiş oyunların senaryolarını yazmaya başladı. Yönetmenliğini yaptığı bu oyunlarda oyuncu olarak rol aldı.

  Diyarbakır’da kapalı gişe oynanan bu oyunlar; ayrıca Mardin, Siirt, Bitlis, Bingöl, Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Osmaniye, Bursa, İnegöl, İstanbul Fatih ve Sultanbeyli’de de sahnelenerek beğeniyle izlendi.

Evli ve üç kız babası olan Mahmut Kutlu, küçük kızının tahsili nedeniyle gittiği Bolu’yu çok severek ve bu kente vermiş olup, halen hayatını eşi ve çocuğuyla birlikte Bolu’da sürdürmektedir.

Mahmut Kutlu’nun, folklor araştırmaları açısından da önemli bir belge sayılabilecek “Diyarbekir Bu mudur? Çocukluk Günlerimizin Hatıraları adlı ilk eseri 2019’da yayımlandı.

KAYNAKÇA: Diyarbakır Bu mudur? Çocukluk Günlerimizin Hatıraları (2019),Yazar Mahmut Kutlu kitap tanıtımında okurlarıyla bir araya geldi (02.11.2019), Bilgi Teyidi (15.11.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör