Mümin Sarıkaya

Türk Halk Müziği Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
Eğitim
Lise mezunu

Müzisyen, Türk Halk Müziği Sanatçısı. 1978 yılında Yozgat'ta doğdu. Hayatı acılarla dolu. Daha 1 yaşındayken babasını kaybeden Mümin Sarıkaya küçük yaşta hayat mücadelesine başladı. Ben Yoruldum Hayat türküsü ile milyonlar tanıdı. İlk, orta ve lise eğitimini Yozgat'ta yapmıştır. 10 yaşında ağabeyinin yanında Bateri çalmaya başlamış ve ilk bağlama dersini de ağabeyinden almıştır. 28 yıl boyunca bağlama çaldı ve son yıllarda beste yapmaya başladı.

Eserlerini sosyal medya platformları aracılığı ile müzikseverlerle buluşturmaya başlayan Mümin Sarıkaya, Youtube'da paylaştığı "Ben Yoruldum Hayat" bestesi ile dikkatleri üzerinde çekti. Birçok dizide yer alan "Ben Yoruldum Hayat" şarkısının video klibi 100 milyonun üzerinde izlendi. Mümin Sarıkaya, Ahmet Çelenk ile yolları kesiştikten sonra eserlerini bir albümde toplamaya karar verdi. Türkiye'nin farklı yerlerinde konserlerine devam ederken, aynı zamanda albüm hazırlıklarını tamamladı.

Mümin Sarıkaya'nın albümle aynı adı taşıyan, "Ben Yoruldum Hayat" ve daha önce single olarak yayınladığı "Al Başımdan Bu Dertleri" şarkılarının da bulunduğu albümde 10 eser yer almakta. Albümde 6 şarkının söz ve müziği Mümin Sarıkaya'ya ait. Ayrıca Neşet Ertaş, Ali Osman Nebioğlu, Nurullah Akçayır gibi ustaların eserlerini yorumlayan Mümin Sarıkaya, şarkıların düzenlemelerinde Göksun Çavdar, Cihan Sezer, Alper Atakan gibi önemli müzisyenlerle çalıştı.

Şu an Yozgat ta Müzisyenler ve Sanatçılar Derneği Başkanı olarak görevine devam etmektedir.   Ben Yoruldum Hayat parçası ile video platformlarında 10 milyondan fazla dinlenmiştir.

 

Albümleri:

 

Öldüğümü Bilmesinler

Dur Diyemem

Ben Yoruldum Hayat

Al Başımdan Bu Dertleri

 

Popüler Şarkıları:

 

Ben Yoruldum Hayat

Al Başımdan Bu Dertleri

Annem

Yazın Yağar Kar Başıma

Aşk Mı Sandın

Kalanların Ardından

Öldüğümü Bilmesinler

Yine Bir Hal Oldu / Bozlak

Sevda Türküleri

Şu Karşıki Dağda Kar Var Duman Yok

 

 

Ben Yoruldum Hayat Şarkı Sözleri

 

Ben yoruldum hayat, gelme üstüme

Diz çöktüm dünyanın namert yüzüne

Gözümden, gönlümden düşen düşene

Bu öksüz başıma gözdağı verme

 

Ben yanıldım hayat, vurma yüzüme

Yol verdim sevdanın en delisine

O yüzden ömrümden giden gidene

Şu yalnız başımı eğdirme benim

 

Ben pişmanım hayat, sorguya çekme

Dilersen infaz et, kar etmez dilime

Sözlerim ağırdır, dokunur kalbe

Şu suskun ağzımı açtırma benim

 

KAYNAKÇA: Mümin Sarıkaya - Ben Yoruldum Hayat (Full Albüm) (YouTube - 21 Kasım 2016), Mümin Sarıkaya kimdir? (intermedya.com, 03.03.2017), Mümin Sarıkaya Kimdir? - Ömer Kenç (YouTube - 4 Nisan 2018), Mümin Sarıkaya kimdir? Altın Kelebek En İyi Halk Müziği  (hurriyet.com.tr, 9 Aralık 2018), Mümin Sarıkaya: Şöhret bana birkaç elbise fazla giydiriyor (posta.com.tr, 29 Aralık 2018), Mümin Sarıkaya (eksisozluk.com, 11.11.2019), Mümin Sarıkaya (karnaval.com, 11.11.2019), Mümin Sarıkaya Albümleri (izlesene.com, muzikdinle.com.tr, 11.11.2019).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör