Cumali Tunalıgil

Yazar, Şair

Doğum
05 Ocak, 1957
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Şair ve yazar. 5 Ocak 1957, Mamauşa köyü / Prizren / Kosova doğumlu. Mamuşa Hacı Ömer Lütfü Okulunu, Prizren Y.R. Kiça Lisesini (1976) bitirdi. Yükseköğrenimine önce Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesinin Şarkiyat Bölümünde başladı. 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne yatay geçti ve 1983’te buradan mezun oldu. Aynı yıl doğduğu yeride öğretmenliğe başladı, 1986 yılına kadar Prizren Sağlık Meslek Lisesinde Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği yaptı. 1986-88 döneminde Priştine Televizyonu Türkçe Yayınları Servisinde görev aldı. 1988’den itibaren tekrar öğretmenliğe dönerek Prizren Y. R. Kiça Lisesinde Türk dili ve edebiyatı derleri verdi.

Tunalıgil, 19 Temmuz 1990 yılında Prizren’de kurulan Türk Demokratik Birliği Partisinin ilk kurucularından ve asbaşkanıdır. Edebiyat alanına ilk adımlarını şiirle atan Tunalıgil, hikâyeler, eleştiriler, çeşitli konularda makaleler yazdı. Mamuşa Türk Ağzının Özellikleri (1996) adlı bir eseri vardır.

KAYNAK: Osman Baymak / Yugoslavya Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi (1996), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

MERHABA DOST

 

Uzun bir aradan sonra

Yeniden hatırlamak, yeniden duymak seni,

Geçmiş hatıralarını yaşamak, ne güzel...

Yeniden ateşli şiirler yazmak, ne güzel,

 

Kumsalda rüzgârın sesini duymak,

Ateşböceklerin uçuşunu seyretmek usuldan usula

Ve denizin iniltisini dinlemek usulca,

Seni yeniden anımsamak, ne güzel...

 

Uzun yıllardan sonra,

Acıları gidermek, dost olmak seninle,

Yeniden barışmak herkesle,

Ne güzel yeniden barışmak şiirlerle...

Uzun yıllardan sonra...

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör