Ahmet Nur Çebi

Spor Kulübü Başkanı, Spor Yöneticisi, STK Yöneticisi, İş Adamı

Doğum
Eğitim
Marmara Üniversitesi Ekonomi Fakültesi

İş Adamı, STK yöneticisi, Beşiktaş Jimnastik Kulübünün (BJK) Yeni ve 34. Başkanı. 1959 senesinde Trabzon'da dünyaya geldi. Babası iş adamı Yaşar Kaptan Çebi, annesi Ayten Çebi'dir. Tayfun Çebi ve Arzu Efe adında kardeşi vardır. Babası sanayici olup demir çelik ticareti yaptığından işi gereği 1964 senesinde Karabük'e göç etmesi nedeniyle Çebi, burada öğrenim gördü.

TED Karabük Koleji lisesinde okudu. 1983 senesinde Marmara Üniversitesi Ekonomi Fakültesinden mezun oldu. Yurt dışında bu alanda bir buçuk sene eğitim aldı. Askerliğini 1985 senesinde Ağrı Eleşkirt 29. Piyade Alayı'nda yedek olarak tamamladı.

Beşiktaş’ın 34. Başkanı Ahmet Nur Çebi, Çebi Enerji, Martaş Liman Tesisleri, Çebi denizcilik gibi şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Ayrıca Türkiye Karabük demir çelik işletmeleri yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve haddeciler derneği başkanlığı vazifelerini yürütmektedir.

1986 senesinde Berna Çebi ile evlendi. Bu evlilikten Elgiz Nur, Mina Nur ve Yaşar Kaptan adlarında 3 çocuğu oldu.

Ahmet Nur Çebi, Çebi Enerji, MARTAŞ Liman Tesisleri, Çebi Denizcilik gibi şirketlerin yönetim kurulu başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Ayrıca Türkiye Karabük demir çelik işletmeleri yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve haddeciler derneği başkanlığı görevinde bulunmuştur. Babası Yaşar Kaptan Çebi ve kardeşi Tayfun Çebi ile beraber demir çelik sanayiinde, 1964'te Karabük'te babasının kurduğu haddehaneden (demir çelik üretim tesisi) bir adım öteye geçerek, 1990 yılında Çorlu'da bir haddehane yatırımı daha yaptı. Bunu takip eden üç sene sonrasında Marmara Ereğlisi'nde bir liman yatırımı gerçekleştirdi. Onun hemen akabinde bu limanın yapımına gerekçe olan asıl büyük yatırımını yaptı. 2001'de bir buçuk milyon ton kapasiteli demir çelik izabe tesislerini, 2002'de izabe tesisi ile beraber çalışan bir milyon ton kapasiteli haddehaneyi ve 2005'te de kendi enerjisini üretebileceği bir elektrik santralini devreye aldı. Bu arada armatörlük ile ilgili büyük yatırımlar yaptı.

 

Beşiktaş’ın Yeni Başkanı

 

Beşiktaş Kulübünün 20 Ekim 2019 günü yapılan olağanüstü seçimli genel kurulunda Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlıların yeni başkanı seçildi.

Beşiktaş başkanlık yarışında Ahmet Nur Çebi, Serdal Adalı ve Hürser Tekinoktay yarıştı. Bu adaylardan Ahmet Nur Çebi daha önce Fikret Orman'ın listesinde yer almış ve yönetiminde çalışmıştı. BJK Akatlar Kültür ve Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen olağanüstü seçimli genel kurulda 8 bin 529 geçerli oyun 5 bin 9’unu alan Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş’ın 34. başkanı oldu.

Siyah-beyazlıların eski ikinci başkanlarından Serdal Adalı 2 bin 983 oy alırken, adaylardan Hürser Tekinoktay 537 oy topladı.

 

Covid 19’a Yakalandı, Atlattı

 

14 Mayıs 2020’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı açıklanan Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, alınan tedbirler ve uygulanan tedavi sonucu, hastalığı yenerek eski sağlığına yeniden kavuştu.

 

KAYNAKÇA: Beşiktaş’ın 34. Başkanı Ahmet Nur Çebi oldu (bik.gov.tr, 20.10.2019), Ahmet Nur Çebi kimdir? (fanatik.com.tr, 20.10.2019),"Beşiktaş'ta yeni başkan Ahmet Nur Çebi" (Hürriyet, 25 Ekim 2019), Ahmet Nur Çebi koronavirüse yakalandı! (sporhaber7.com, 14.05.2020),  Ahmet Nur Çebi teşekkür mesajı yayımladı (hürriyet.com.tr, 17.05.2020), Ahmet Nur Çebi kimdir? (milliyet.com.tr, 14.05.2020), Ahmet Nur Çebi kimdir? (haberler.com, 14.05.2020).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör