Şevki Göyçaylı

Coğrafyacı, Şair

Doğum
20 Mayıs, 1935
Eğitim
ADU Jeoloji Coğrafya Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Göyçaylı Şövki Yusifziyaoğlu (tam adı)

Şair, coğrafya bilgini. 20 Mayıs 1935, Şeki / Azerbaycan doğumlu. Tam adı Göyçaylı Şövki Yusifziyaoğlu. Ortaöğrenimini Göyçay şehrinde tamamladıktan (1953) sonra ADU Jeoloji Coğrafya Fakültesinden mezun oldu (1958). 1963’te “Azerbaycan Köylülerinin Yerleşim Coğrafyası” konulu doktorasını yaptı. 1965’te doçent unvanını aldı, 1982’de BDU’nun “Çevre muhafıza ve tabii kaynakların verimli kullanımı” kürsüsünün başkanlığına seçildi. 1987’de Saint Petersburg Üniversitesi Bilim Şurasında “Azerbaycan Köylülerinin Yeniden Yerleşimi Sorunları” konulu tezini tamamlayarak profesör unvanını aldı.

Yine çeşitli bilimsel konularda Çekoslovakya, Türkiye, İran ve özellikle Rusya’daki bilim merkezleri ile işbirliği içinde oldu. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin çeşitli bilimsel kuruluşlarının üyesi olup, çeşitli kuruluşlardan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın verdiği “Emektar Müellim” (1999) unvanı gibi çeşitli unvan ve ödüller aldı. Moskova Devlet Üniversitesi Coğrafya Fakültesi ve İktisat Fakültelerinde laboratuarlarıyla birlikte SSCB’nin ve Azerbaycan Cumhuriyetinin büyük ve küçük çaplı nüfus haritalarının hazırlanmasına, ahali ve iskan birimlerinin gelişimine dair ortak çalışmaların yürütülmesine katıldı. Onun editörlüğünde bilimsel konferansların materyalleri ve başkanı olduğu kürsünün yayınları ve ders programları yayımlandı. Azerbaycan İlimler Akademisinde Savunma Şurasına eşbaşkanlık yaptı. Çalışmalarını Cumhurbaşkanlığında ve AAK Yer Bilimleri bölümünün eksperi olarak sürdürdü. Azerbaycan coğrafya derneklerinin kurultayına birkaç kez katılmış, Rusya, Gürcistan, Özbekistan gibi çeşitli eski Sovyet cumhuriyetlerinde düzenlenen kongrelerde Azerbaycan coğrafya bilginlerini temsil etmiştir. Bakü Üniversitesi Haberlerinin Tabiat Bilimleri editör heyeti üyesidir. İki şiir kitabının yanı sıra, ekoloji, çevre korunması, coğrafya konularında 130 civarında makale ve kitabı vardır.

ESERLERİ (Şiir):

Azerbaycan Can Evimdir, Ufuka Çatabilmiyorum.

KAYNAK: Azerbaycan’ın Tanınmış Alimleri Ansiklopedisi, İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör