Rövşen Abdullahoğlu Abdullayev

Filozof, Psikolog, Yazar

Doğum
28 Eylül, 1978
Eğitim
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi
Burç

Azerbaycanlı Türk Filozof, Psikolog, Doğu Bilimci, Edebiyatçı, Yazar. 28 Eylül 1978’de Bakü’de aydın bir ailede doğdu. Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’ni bitirdikten sonra çeşitli eğitim kurumlarında Arap ve Fars dillerinde teoloji, Arap edebiyatı, Doğu ve Batı felsefesi alanlarında eğitim aldı. Moskova’da Pozitif Teknolojiler ve Konsalting Enstitüsü’nün Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun oldu.

 

Yazı Çalışmaları:

 

Çok farklı tarzda yazdığı motivasyon kitapları Rövşen Abdullaoğlu’nun bir yazar olarak ünlenmesini sağladı. “Arkadaki Köprüleri Yakın”, “Her İnsan Hükümdardır”, “Zor Olsa Da Hayat Devam Ediyor”, “İsyan”, “Korkular” kitaplarında yazar, Batı ve Doğu psikolojisine yönelir, teolojik ve psikolojik yaklaşımları sentezleyerek yeni motivasyon yöntemleri sunar.

İlk psikolojik romanı olan Bu Şehirde Kimse Yoktur romanı yazara özel bir başarı sağladı. Eser, 2016 – 2018 yıllarında Azerbaycan’da en çok satan kitap oldu. 2018 yılında entelektüel psikolojik dedektif tarzında yazılan “Abaddon” romanı okurla buluştu. Sıra dışı bir konuya sahip olan kitabın ilk baskısı sadece üç saat içerisinde tükendi.

“Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor” kitabı 2019 yılında Türkiye’de basıldı ve kısa sürede Türk okurların beğenisiyle karşılandı.

Konu olarak ana tema hayatın zorluklarına rağmen olumsuzluklara kapılıp pes etmemeyi işledi. Özellikle yazar bu konulara kutsal kitaplar çerçevesinden de bakarak dikkati bunların dini kökenlerine  çekiyor. Ama bu kısıtlayıcı değil, zenginleştirici bir unsur. Kitapta  sevilen kısımlardan  ünlü insanların zorlukları nasıl yendiklerini anlattığı bölümler ve onların örnekleri  oldu.  Kitap klasik bir kişisel gelişim kitabının ötesinde hayata manevi bir bakış açısıyla bakmamızı sağlamayı amaçlıyor.

İlk psikolojik romanı olan “Bu Şehirde Kimse Yoktur” romanı yazara özel bir başarı sağladı. Eser, 2016 – 2018 yıllarında Azerbaycan’da en çok satan kitap oldu.

Yazarın intihar kâbusundan bahseden ikinci romanı “Raylara Yatan Adam” da çok büyük bir başarı yakaladı. Kitabın ilk baskısı iki hafta içerisinde tükendi. Kitap, aynı zamanda Srebrenitsa soykırımının acı sonuçlarından, savaş kâbusundan bahsetmektedir.

2018 yılında entelektüel psikolojik dedektif tarzında yazılan Abaddon romanı okurla buluştu. Sıra dışı bir konuya sahip olan kitabın ilk baskısı sadece üç saat içerisinde tükendi. Önümüzdeki aylarda dedektif romanlar serisinden Abaddon 2 romanı da basılacaktır. Yazarın bugüne dek motivasyon psikolojisi, irfan, felsefe, teoloji ve roman türünde 26 kitabı yayımlandı.

Yazar, dünya görüşünü, aynı zamanda yaratıcılık faaliyetini geliştirmek amacıyla pek çok Avrupa, İskandinav ve uzak Afrika ülkelerine seyahat etmektedir. Gezileri sırasında karşılaştığı ilgi çekici gerçekleri kitaplarında, makaleler serisinde, fotoğraf ve video röportajlarında okurlar ile paylaşmaktadır.

Daha önce sporda birçok uluslararası yarışmanın galibi olan Rövşen Abdullaoğlu, günümüzde profesyonel spordan uzaklaşsa da aktif sporla ilgilenerek sağlıklı hayat tarzını ve spor felsefesini genç takipçilerine de aşılamaktadır.

Yazar, aynı zamanda danışman ve eğitimcidir. Psikolojik, kişisel gelişim, motivasyon vb. konulardaki seminerlerde danışmanlık yapmaktadır.

 

KİTAPLARI:

 

Araştırma-İnceleme: Arkadaki Köprüleri Yakın, Her İnsan Hükümdardır, Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor (2019), İsyan, Korkular.

 

Psikolojik Roman: Bu Şehirde Kimse Yoktur (2016-2018), Raylara Yatan Adam, Abaddon (2018).

 

KAYNAK: Rövşen Abdullaoğlu bilgi teyidi (25.09.2019).

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör