Mehmet Emin Özcan

Bankacı, Yönetici

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü

Bankacı, Halkbank Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi. 1960 yılında Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde doğdu. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Meslek hayatına, 1 Ocak 1983’te İş Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başlayan Özcan, daha sonra Albaraka Türk Katılım Bankası’nda yönetici olarak değişik sorumluluklar üstlendi.

Mart 2003 – Nisan 2005 tarihleri arasında Bankamız Yönetim Kurulu Murahhas Üyeliği görevini üstlendi. Aynı zamanda Institute of International Finance (IIF) nezdinde Banka Temsilcisi, Demir-Halk Bank / Hollanda, Halk Yatırım Menkul Değerler ve Halk Finansal Kiralama şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Nisan 2005 – Mayıs 2010 tarihleri arasında Ziraat Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyesi ve Bankanın yurt dışı iştirak bankalarında Yönetim Kurulu Başkanlığı/Üyeliği görevlerinde bulundu. Mayıs 2010’da yeniden Bankamız Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevini üstlenen Özcan, aynı zamanda Demir-Halk Bank Rotterdam Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde de bulundu.

Mart 2013 tarihinde VakıfBank Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevine getirilen Mehmet Emin Özcan, ayrıca VakıfBank International AG – Viyana ve Vakıf Yatırım’da Yönetim Kurulu Başkanlığı; Vakıf GYO, Vakıf Leasing ve Güneş Sigorta’da ise Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevlerinde bulundu.

Şubat 2017’de K.K.T.C. Bakanlar Kurulu’nun kararıyla K.K.T.C. Merkez Bankası Başkanlığı görevini üstlendi.  Haziran 2017’de VakıfBank Genel Müdürü olarak atanan Özcan, 27 Mayıs 2019 tarihinden itibaren Türkiye Halk Bankası AŞ Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

KAYNAKÇA: Halkbank Yönetim Kurulu Üyeleri (halkbank.com.tr, 16.09.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör