Canan Kaftancıoğlu

Tıp Doktoru, Siyasetçi

Doğum
03 Şubat, 1972
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Burç

Tıp doktoru ve siyasetçi, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul İl Başkanı. 3 Şubat 1972’de Ordu’nun Mesudiye ilçesi, Çiftlik Sarıca köyünde, ilkokul öğretmeni bir baba ve ev hanımı bir annenin ikinci çocuğu olarak doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu’da tamamladıktan sonra 1995’te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda vaka taraması yaptığı “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” teziyle ihtisasını tamamladı.

1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda Adli Tıp ihtisasına başladı. 2000 yılında TiHV (Türkiye İnsan Hakları Vakfı)’da vaka taraması yaparak “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” isimli teziyle ihtisasını tamamladı.

2000 yılı Nisan ayında Bağcılar’da Özel Işık Tıp Merkezi’nin kurucu hekimlerinden biri olarak yer aldı ve Genel Koordinatör olarak görev aldı.

2011-2012 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul basın, kültür ve iletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2012-2014 yıllarında ise il başkan vekilliği görevlerini yaptı. 2014 Seçimlerinde Maltepe belediye başkan adayı oldu. 13 Ocak 2018’de yapılan CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi'nde İstanbul il başkanı seçildi.

Toplumsal Bellek Platformu’nun kurucuları arasında yer aldı. Faili meçhul cinayetleri işlediği “Benim Babam Bir Kahramandı” isimli derleme kitabı bulunmaktadır. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması düzenleme komitesindedir. Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu üyesidir.

Ardahan ili Koyunpınarı köyüne Ümit Kaftancıoğlu Kütüphanesi yaptırarak MEB’na bağışladı. Yine Esenyurt Erenler Cemevi ve Kültür Vakfı ile Ardahan Dernekler Federasyonun kütüphanelerini kurarak insanlarımızın kitap okumalarına katkıdbulunmaya çalıştı.

Bilimsel ve sosyal alanlarda yayınlanmış yüzü aşkın makalesi vardır. Birleşik Haziran Hareketi geçici yürütmesinde görev almıştır. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri düzenleme komitesindedir.

Canan Kaftancıoğlu, toplumsal etkinliklerde sorumluluk almak, motosiklet kullanmak ve seyahat etmekten hoşlanır. Halen kurucu ortağı olduğu özel bir sağlık kuruluşunda genel koordinatör olarak çalışmaktadır.

Sivas Suşehri Devlet Hastanesi'nde acil hekimi olarak görev yaptığı dönemde Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile tanıştı ve 2001’de evlendi. Çağım Işık isminde bir kızı vardır.

Canan Kaftancıoğlu'nun eşi Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu, 11 Nisan 1980 günü solcu olduğu için 5 kurşun ile Ahmet Mustafa Kıvılcım tarafından öldürülen yazar, derlemeci ve radyo programcısı Ümit Kaftancıoğlu’nun oğludur.

Ülkücü kimliğiyle bilinen Ahmet Mustafa Kıvılcım, “Onu solcu olduğu için öldürdüm” diye ifade verdikten sonra aldığı ömür boyu hapis cezası Askeri Yargıtay tarafından bozulmuş, ardından 4 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı.

13 Ocak 2018 tarihinde yapılan CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi’nde CHP İstanbul İl Başkanlığı’na seçildi.

Kaftancıoğlu CHP İstanbul il başkanı olduktan sonra sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma açıldı.

 

 

Kitapları:

 

Benim Babam Bir Kahramandı (2009), Bir Eflatun Ölüm (Ortak kitap, Derleyen: Eren Aysan, 2013), Roboski İstenmeyen Çocuklar (Ortak kitap. Derleyen: Müge Tuzcuoğlu, 2014).

 

Canan Kaftancıoğlu’na 9 yıl 8 ay hapis cezası!

 

Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçesiyle  6 Eylül 2019 günü hapis cezasına mahkum edildi. Kaftancıoğlu'na toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. İstinaf Mahkemsinde karar onanırsa cezaevine girecek.

Kararı değerlendiren Kaftancıoğlu adliye önünde yaptığı açıklamada "Kararlar saray odalarında alınıyor. Bu dava İstanbul’u, İstanbul halkına kazandıranları cezalandırma davasıydı. Bu karar İstanbul halkını cezalandırmaktır. Vesayet sistemi bitene kadar susmayacağız" dedi.

Öte yandan Kaftancıoğlu'nun bir önceki duruşmada okuduğu şiir, ceza indirimi uygulanmamasına gerekçe gösterildi.

 

KAYNAKÇA: İşte CHP'nin skandallar kraliçesi Canan Kaftancıoğlu'nun gerçek yüzü (Takvim, 16 Mayıs 2019), Canan Kaftancıoğlu Hakim Karşısına Çıktı (TGRT Haber TV - YouTube - 29 Haziran 2019), Ortakların kavgası! (takvim.com.tr, 22 Temmuz 2019),Canan Kaftancıoğlu kimdir?  (sozcu.com.tr, 06.09.2019), Canan Kaftancıoğlu yine kıvırdı! Kaftancıoğlu, "Ben Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, etmem.'' (Takvim, 06.09.2019), Canan Kaftancıoğlu kimdir (haberturk.com, 06.09.2019), Canan Kaftancıoğlu kimdir? (timeturk.com, 06.09.2019), Canan Kaftancıoğlu kimdir? (yeniakit.com.tr, 06.09.2019), Canan Kaftancıoğlu  (eksisozluk.com, 06.09.2019), Canan Kaftancıoğlu’na 9 yıl 8 ay hapis cezası! (sozcu.com.tr, 06.09.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör