Çağla Kubat

Rüzgar Sörfçüsü, Model, Oyuncu

Doğum
16 Kasım, 1979
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği
Burç

Manken, oyuncu ve profesyonel rüzgâr sörfçüsü. 16 Kasım 1979'da İzmir'de doğdu. Diyarbakır kökenli bir aileden, İçişleri eski Bakanlarından Diyarbakırlı Hasan Ferit Kubat'ın torunudur. 1997 yılında İtalyan Lisesi'nden birincilikle mezun oldu. ÖSYM'nin düzenlediği üniversitelere giriş sınavında ilk 500'e girerek İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümüne kaydoldu. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Miss Turkey Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması'nın 2001 yılı organizasyonunda ikinci seçildi ve ardından Türkiye'yi Miss Universe Kâinat Güzellik  Yarışmasında temsil etti. Aynı zamanda, 2003 yılında Çeşme'de düzenlenmiş olan IFCA Avrupa Slalom Şampiyonasını kazanmış başarılı bir sörfçüdür. Sörfün yanı sıra snowboarding, wakeboarding, rollerblading, binicilik ve dalgıçlık yapmakta, tenis oynamaktadır. Fenerbahçe Spor Kulübü Yelken Şubesi eski sporcusudur. Türkçe'nin yanı sıra iyi derecede İngilizce, İtalyanca ve Latince bilmektedir.

 Çağla Kubat, yakın dönemde TV'de yayımlanan Arka Sokaklar dizisinde başrolde "Elif Komiser" karakterini canlandırdı. Ayrıca 2001 yılında Rüzgâr Sörfü Türkiye ikinciliği, 2005'te Türkiye ve Avrupa Slalom Rüzgâr Sörfü Şampiyonu oldu. Ulusal televizyonlarda (NTV vd.) sunuculuk yaptı.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) – Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör