Şevket Evliyagil

Gazeteci

Doğum
Ölüm
16 Ocak, 2014
Eğitim
İstanbul İktisat Fakültesi

Gazeteci, Türk basın endüstrisinin duayenlerinden, Ajans Türk şirketler topluluğunun kurucusu (D. 1924, İstanbul – Ö. 16 Ocak 2014, İstanbul). İstanbul Erkek Lisesi ile İstanbul İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde çalıştı. Yazı işleri müdürlüğü yaptı. Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği’nin kurucu müdürü oldu. Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nde ders verdi.

1951 yılında Ankara’ya ilk ofset tesini kuran, 1963 de ise ilk çok renkli ofset makinelerini Ankara’ya getirerek matbacılık sektöründe yeniliklere öncülük eden Evliyagil, aynı zamanda  yaptığı çalışmalarla basın dünyasında birçok gazetecinin yetişmesinde emeği olmuştu. 30 yıl boyunca önce Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi ardından Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde ders vermiş, gazetecilik ve basın üzerine yazdığı kitaplarla Türk medyasına çok sayıda gazeteci yetiştirmiştir.

Hayırseverliği ile de bilinen Şevket Evliyagil 1996 yılında kendi adını verdiği Türkiye’nin en büyük Ticaret ve Anadolu Lisesi olan Şevket Evliyagil Ticaret, Anadolu Ticaret ve İletişim Meslek Liselerini kurarak Milli Eğitim Bakanlığına bağışlamıştır.

Şevket Evliyagil, 16 Ocak 2014 günü İstanbul’da öldü. Cenazesi 18 Ocak Cumartesi günü İstanbul’da Fatih Camiinde kılınan öğle namazını müteakip, Edirnekapı Şehitliğindeki aile mezarlığında toprağa verildi.

KAYNAK: Kaynak: Şevket Evliyagil’i Kaybettik (matbaateknik.com.tr, 28 Ocak 2014), TYB Kültür ve Sanat Yıllığı (2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör