Zeki Çeliker

Orman Mühendisi, Kamu Yöneticisi, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
18 Ocak, 2015
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi

Orman Yüksek Mühendisi, Kamu Yöneticisi, Siyasetçi, XIV., XVI. ve XVIII. Dönem  Siirt Milletvekili (D. 1934, Siirt – Ö. 18 Ocak 2015, İstanbul). Baba adı Ahmet, anne adı Fahriye.  İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi mezunu.

Serbest Ticaret, İstanbul Orman Yüksek Mühendisliği, Siirt, Denizli, Demirköy Orman Bölge Şefliğii, Siirt Orman İşletme Müdürlüğü, Elazığ Orman Bölge Başmüdürlüğü yaptı. Ticaretle uğraştı.

Zeki Çeliker, XIV., XVI. ve XVIII. Dönem  Siirt Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, XIV) ve XVI. Dönem Millet Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amirliği görevlerinde bulundu. Ayrıca  Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanlığı yapmıştır.

 

Vefatı:

 

Zeki Çeliker,  18 Ocak 2015 günü İstanbul’da hayatını kaybetti.  Çeliker'in cenazesi, 19 Ocak 2015'te İstanbul Fatih Camii'nde öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kandilli Mezarlığı'nda defnedildi.

Zeki Çeliker, evli ve 4 çocuk babasıydı. Fransızca, Arapça, Kürtçe,  Almanca biliyordu.

 

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 2. Cilt 1950-1980 (2010), 1 saatte 2 vekili dövdü! (arşiv.sabah.com.tr, 14.03.2006), Siirt Eski Milletvekili Zeki Çeliker Hayatını Kaybetti! (siirtmanset.com, 18.01.2015), Cumhuriyet'in İlanından Bu Güne Kadar İlimizi Temsil Eden Milletvekilleri (mucadelegazetesi.com, 14.07.2019).

1 SAATTE 2 VEKİLİ DÖVDÜ!

1 SAATTE 2 VEKİLİ DÖVDÜ!

 

Eski milletvekili Zeki Çeliker, Meclis'te terör estirdi. Çeliker, önce mahkemelik olduğu eski vekil Samet Güldoğan'ı bahçede, sonra da Ertuğrul Mat'ı kuliste dövdü.

 

Eski milletvekili yumruğu çaktı

 

Türk Parlamenterler Birliği'nin eski başkanı Çeliker, kendisine dava açan eski parlamenterleri Meclis'te yumrukla yere yıktı.

Siirt eski milletvekili ve Türk Parlamenterler Birliği eski Başkanı Zeki Çeliker, Meclis'te terör estirdi. Meclis'teki ilk olay Çeliker ile TPB'nin yeni yöneticilerinden Samet Güldoğan'ın, milletvekillerinin çalışma odalarının bulunduğu Halkla İlişkiler Binası girişinde karşılaşmaları üzerine yaşandı. Güldoğan'ın açtığı bir davadan aldığı ceza kesinleşen Çeliker, Güldoğan'ı görünce önce sözlü olarak sataştı, sonra üzerine saldırdı. Güldoğan, Çeliker'in yumruklarıyla kendisini yerde buldu. Çeliker, çevreden yetişenler ve polislerin müdahalesiyle güçlükle zaptedildi. Güldoğan şikâyetçi olmak üzere Kavaklıdere Polis Karakolu'na giderken, Çeliker de Genel Kurul binasına geçti. Meclis kulisinde dolaşan Zeki Çeliker, ikinci saldırısını da kuliste gerçekleştirdi. Kulisteki çay ocağında TPB Genel Başkan Yardımcısı Ertuğrul Mat'la karşılaşan Çeliker bağırmaya başladı. Öfkesi giderek artan Çeliker'in yumruklarını kullanması, araya girenler nedeniyle önlendi. İki eski parlamenter uzaklaştırılırken, birbirlerine ağır küfürler ettiler, Olay üzerine Türk Parlamenterler Birliği yöneticileri Başkan Hasan Korkmazcan ile 'olağanüstü' toplantı yaparak durumu değerlendirdiler. Korkmazcan, "Çeliker'in parlamenterlikle bağdaşmayan pek çok davranışı olduğundan" yakındı.

 

İlk Vukuatı Değil

Çeliker, TBMM'de bir milletvekilinin ölümüyle sonuçlanan kavgaya da karışmıştı. Siirt milletvekili Abdülkadir Ceylan'ın ölümüyle sonuçlanan silahlı kavganın 'azmettiricisi' olmakla suçlanan Çeliker, geçen yıl da bir travestiyle de karakolluk olmuştu.

Osman AYDOĞAN / ANKARA

 

KAYNAK: 1 saatte 2 vekili dövdü! (arşiv.sabah.com.tr, 14.03.2006).

 

Yazar: HABER
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör