Coşarî

Halk Ozanı

Doğum
Ölüm
06 Mart, 1992
-
Diğer İsimler
Hasan Güldiken

Halk ozanı (D. 1923, Sızır kasabası / Gemerek / Sivas - Ö. 6 Mart 1992). Asıl adı Hasan Güldiken’dir. İlkokulu doğduğu kasabada bitirdi. Askerliğinin ardından Sızır’da bakkallık, muhtarlık, fırıncılık ve sinema işletmeciliği yaptı. Bir ara Avusturya’ya gitmesine rağmen iş bulamaması nedeniyle kısa sürede geri döndü. 1978 yılında muhtarlıktan emekli oldu. Kasabasının kalkınması ve güzelleşmesi için gösterdiği çabalarıyla da tanınmıştır.

İlk şiirlerini Hayat, Ülke, Savaş, Türke Doğru gibi dergilerde yer aldı. Çok sayıda şiiri ilerleyen yıllarda Güvenlik, Türkiye Gazetesi, Gemerek Postası, Hakikat, Bizim Kangal ve Karınca gibi gazete ve dergilerde yayımlandı. Birçok festivale katılarak teşekkür ve takdir belgeleri aldı. Şair Behçet Kemal Çağlar’la tanışıp görüşmelerde bulunması şiiri üzerinde etkili oldu. Kayseri Âşıklar Derneği üyesiydi. Tüm şiirleri, ölümünden sonra Doğan Kaya tarafından derlenip yayımlandı.

ESERLERİ (Şiir):

Yaylalar ile Zamanımızın Karacaoğlanı ve İçli Halk Şairi Hasan Güldiken -Hayatı-Aşkı ve Şiirleri (1958), Sızırlı Âşık Hasan [Coşarî] (tüm şiirleri, yay.haz. Doğan Kaya, 1997).

HAKKINDA: Doğan Kaya / Sızırlı Âşık Hasan [Coşarî] (1997), Alim Yıldız / Sivaslı Şairler Antolojisi (2003).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör