Murat Dedeman

Madenci, Turizmci, İş Adamı

Doğum
Ölüm
26 Temmuz, 2019
Eğitim
Ankara İktisadi ve İdari İlimler Akademisi

İş adamı, turizmci, madenci, Dedeman Holding yönetim kurulu başkanı, STK yöneticisi (D. 1951, Ankara – Ö. 26 Temmuz 2019, İstanbul). TED Ankara Kolejini bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve İdari İlimler Akademisi’nde tamamladı.

Murat Dedeman, üniversite eğitiminin ardından babası Mehmet Kemal Dedeman’ın yanında iş hayatına atılarak, uzun yıllar Dedeman Topluluğu’nun çeşitli yönetim kademelerinde görev aldı. 1992 yılından bu yana da Dedeman Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

Dedeman Topluluğu, otelcilik ve madencilik alanlarına odaklanmış, bu alanlarda istihdam ve değer yaratan yeni yatırımlar gerçekleştirmiştir.

 

Üye Olduğu Kuruluşlar

 

Vefatına kadar Türkiye'nin birçok bölgesinde sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde eğitim ve sağlık projeleri ile gündeme gelen Murat Dedeman, Dedeman Holding’in faaliyet gösterdiği sektörlerle ilgili TUGEV, SKAL, TUROB, TUSIAD, TABA gibi mesleki dernek ve vakıflarda Yönetim Kurulu Üyelikleri ve üyelikleri bulunan Murat Dedeman, 6 Nisan 2007 tarihinde seçildiği Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de sürdürdü.

Murat Dedeman, Umut Vakfı Kurucu Mütevellisi olmanın yanı sıra, Kayseri İli Yardım Derneği, TED Ankara Kolejliler Derneği,  TED İstanbul Koleji Vakfı, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı, Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı gibi çeşitli sosyal, sportif ve kültürel dernek ve vakıflara da üye idi.

 

Vefatı

 

Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, 25 Temmuz 2019 günü geçirdiği rahatsızlık sonucu tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Murat Dedeman'ın naaşı 27 Temmuz 2019 günü Tarabya Ferahevler Dedeman Camiinde kılınacak öğle namazını müteakip Yeniköy Mezarlığına defnedilecek.

 

KAYNAKÇA: Ünlü iş adamı Murat Dedeman hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 26.07.2019), Murat Dedeman kimdir, kaç yaşında? Murat Dedeman öldü mü? (aksam.com.tr, 26.07.2019), Murat Dedeman kimdir, nereli ve kaç yaşında? (sabah.com.tr, 26.07.2019), Ünlü iş adamı Murat Dedeman hayatını kaybetti - Ekonomi Haberleri (sabah.com.tr, Murat Dedeman kimdir? Ölüm nedeni nedir?  (haberturk.com, 26.07.2019), Murat Dedeman hayatını kaybetti (yenisafak.com, 26.07.2019), Vefat eden Dedeman Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman kimdir? (cnnturk.com, 26.07.2019), Ünlü iş insanı hayatını kaybetti (sozcu.com.tr, 26.07.2019), "Murat Dedeman hayatını kaybetti" (cumhuriyet.com.tr, 26.07.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör