Özlem Piltanoğlu Türköne

Kaymakam, Kamu Yöneticisi, Siyasetçi

Doğum
09 Ekim, 1976
Eğitim
Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü
Burç

Kamu Yöneticisi, Kaymakam, Siyasetçi, XXIII. Dönem İstanbul Milletvekili. 9 Ekim 1976, Ankara doğumlu. Baba adı Temel, anne adı Hacer.  Babasının ataşe görevinde bulunması sebebiyle ilkokulu üçüncü sınıfa kadar New York'ta okudu. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdikten sonra Londra Middlesex Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Yüksek Lisans çalışmasını tamamladı.

Kamu İhale Kurumu Uzmanı, Eldivan, Bayramören, Kurşunlu, Artova, Çiçekdağı ve Akçakent İlçeleri Kaymakamı olarak görev yaptı.

Özlem Piltanoğlu, 2007 genel seçimlerinde AK Parti’den XXIII. Dönem (22.07.2007 –  12.06.2011) İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi – Batı Avrupa Birliği (Batı Avrupa Birliği Parlamentolararası Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi) Türk Delegasyonu Üyesi, Türkiye-Estonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak görev yaptı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti İstanbul milletvekili aday adayı olduysa da, aday listesine seçilemedi.

Mümtazer Türköne ile evliliğinden bir çocuğu olan Piltanoğlu, 2011 senesinde anlaşmalı olarak boşandı. Çok iyi düzey İngilizce biliyor.

KAYNAK: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Türköne çifti tek celsede boşandı (patronlardunyasi.com, 23 Haziran 2011).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör