Engin Nurşani

Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı

Eğitim
Lise mezunu

Türk Halk Müziği Sanatçısı. Gercek ismi Engin Ayhan. 1984, Almanya Krefeld doğumlu. Annesi Angelika Ayhan, babası Ozan Aşık Ali Nurşani dir. Babası aslen Gaziantepli, annesi ise Alman'dır.  Okul eğitimini Almanya da yaptı. Lise mezunudur.

Engin Nurşani dünyaya geldiğinde türkülerle tanıştı, yani babasının türküleriyle. Sürekli babası ile beraber çeşitli konserlere gitti ve 6 yasında saz çalmaya ve türkü söylemeye başladı.

Ve curayı eline alıp babasının desteği ile kendini çok iyi geliştirdi.. 10 yaşlarında Türkü söylemeye ve bağlama çalmaya başladı.. Babası Ozan Ali Nurşani gittiği konserlere Engin'i de beraber götürüp sahneye çıkarmaya başladı... Aradan yıllar geçtikçe kendini daha da iyi yetiştirdi.

On yedi yaşına geldiğinde kendini profesyonel bir albüm çıkarmaya hazır hissetti... İlk etapta babası (Ali Nurşani) buna karşı çıktı çıkmasında haklı idi. Çünkü babası Ozan Nurşani 45 yıl içerisinde yaptığı bunca emeğinin karşılığını alamamıştı. Oğlu Engin Nurşani' nin de aynı durumlara düşmesini istemediği için ona tepki göstermişti... Ama Engin babasının haberi olmadan İstanbul’a geldi ve babasının kaset yaptığı..  Müzik şirketine albüm için başvurdu... Müzik şirketi Engin Nurşani' nin sesini ve yorumunu çok beğenip albüm çalışmalarına hemen başladılar.

İlk albümü olan "Adına Bir Çizik Çektim" adlı kasetle müzik piyasasına merhaba dedi... Bu sürpriz kasetle babasının karşısına çıktı... Ozan Nurşani için iyi bir sürpriz olmuştu ve artık Engin Nurşani bu yolda ilk ciddi adımını atıp adını duyurmaya başlamıştı. Emin adımlarla sanatına daha da sıkı bir şekilde sarılmaya başladı.

"Bana tek destekçim babam Nurşani olmuştur" diyor Engin Nurşani. "Beni Türk halk müziği sevdalısı yapan da Babam Aşık Ali Nurşani olmuştur" diye de ekliyor.

 

Albümleri:

 

Kolay mı Sandın?

Üç Ozan Üç Oğul

Gözün Aydın

Sen Nefsine Köle Oldun

Mutlu Musun?

Adina Bir Çizik Çektim

 

Popüler Şarkıları:

 

Mutlu musun

Sensizliğin Yeri Bomboş

Adına Bir Çizik Çektim

Gel Desem Gelir miydin

Ölüyorum Senin Olsun

Saçlarını Öremedim

Beni de Düşün Beni de

Gülom

Yabancı

Seninle Yolumuz Ayrıldı

 

KAYNAKÇA: Engin Nurşani kimdir (engin-nursani.skyrock.com, 08.07.2019), Engin Nurşani albümleri (muzikdinle.com.tr, 08.07.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör