Lütfi Yalman

Spor Yöneticisi, STK Yöneticisi, Milletvekili, İlahiyatçı, Eğitimci, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Konya Yüksek İslam Enstitüsü

İlahiyatçı, Eğitimci, Spor Yöneticisi, STK Yöneticisi, Siyasetçi, XX. ve XXI. Dönem Konya Milletvekili. 1956’da Konya’nın Kızılöz köyünde doğdu. Baba adı Hüseyin, anne adı Hatice. İlkokulu Kızılöz köyünde, 1974 yılında Karaman İHL’yi 6. ve 7. sınıfları bir yılda bitirdi.

Konya Yüksek İslam Enstitüsü (1978) mezunu. Öğrenciliği sırasında boks, güreş ve judo sporları ile ilgilendi. Her 3 dalda da yüksek okullar arası Konya birincilikleri vardır.

Konya İlâhiyat Fakültesinde Kelam ve İslâm Felsefesi Master çalışmasını tamamladı.

Kelam ve İslam Felsefesi alanında çalıştı. Finike Cumhuriyet Lisesi Öğretmeni, Urfa İmam Hatip Lisesi Öğretmeni, Karman Yeşildere Lisesi Öğretmeni, Konya Sağırlar ve Dilsizler Okulu Teknik Müdür Yardımcısı ve Müdür Başyardımcısı, Konya Karatay Belediye Başkan Yardımcısı, Yüksek İslam Enstitüsü Talebe Derneği Yöneticisi, Karatay Spor Kulübü Başkanı, Voleybol ve Atletizm Hakemi, İzci Lideri olarak görev yaptı.

1978 yılında Antalya Finike Cumhuriyet Lisesine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak atandı. Finike Lisesindeki öğretmenliği sırasında çevre ilçe ve beldelerde yoğun şekilde gençlik ve eğitim faaliyetlerinde bulundu.

1983 yılında Urfa İmam Hatip Lisesi öğretmenliğine atandı.

1994 yılında Konya-Karaman Yeşildere Lisesi öğretmenliğine tayin edildi.

1974 ten itibaren MSP Gençlik kollarında, MTTB’de, Akıncılar Derneğinde, Yüksek İslam Enstitüsü Talebe Derneği Yönetiminde değişik kademelerde görevler yaptı.

Yeşildere Lisesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri yanında psikoloji, sosyoloji, felsefe ve İngilizce dersleri okuttu.

1985 yılında Konya “Sağırlar Okuluna” tayin oldu ve bir müddet sonra idarecilik görevi aldı. Sağırlar Okulu öğrencilerinin meslek sahibi olabilmeleri için atölyelerin aktif hale gelmesinde diğer idareci ve öğretmenlerle birlikte etkin hizmetler verdi. Sağırlar Okulunun spor organizasyonlarını yürüttü. İşitme engelli çocukların istihdamında yoğun çaba sarf etti ve katkı sağladı.

1991 yılında Karatay Belediye Bşk. Yardımcısı oldu. Mustafa Özkafa ile beraber Karatay’daki belediye öncülüğünde kurulan ilk toplu konut KAR-KENT’in kurucularından oldu.

1992 yılında Milli Gençlik Vakfı Konya Şube başkanı oldu.

Vakıf başkanlığı sırasında yönetimdeki arkadaşlarıyla beraber çok yönlü faaliyetlerde bulundu.

Anadolu – Kreş – Dershane – Okul – Yurtlar – Kur’an Kursları (Yaylapınar mahallesinde, Arif Bilge mahallesinde Aybahçe mahallesinde) yaptırılmasında arkadaşları ile beraber önayak oldu.

Bosna-Hersek’li Müslümanların kurtulmasında en fazla çaba sarf edip öncülük yaptı.

1994 te Bosna’ya giderek yapılan yardımları fiilen ulaştırıp takip etti. Çeçenistan, Irak ve Filistin vb. mazlum coğrafyaya yardımlar konusunda hep en önde oldu.

 

Lütfi Yalman,  RP’den XX. Dönem (24.12.1995 – 18.04.1999) ve FP’den XXI. Dönem (18.04.1999 – 03.11.2002) Konya Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Sonra Saadet Partisine geçti. 1996 yılından beri RP – FP ve Saadet Partisinde Genel İdare Kurulu üyeliklerinde bulundu. TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi olarak görev yaptı. TBMM de en çok önerge veren milletvekili olarak tanındı.

KİT komisyon üyeliği sırasındaki çalışma ve çabaları ilk “hortumcuların” ortaya çıkmasında en büyük katkı sahibi oldu.

İki dönem TBMM Başkanlık Divanı üyeliği yaptı. Meclis Sporda atletizm hakemliği yaptı.

RP- FP ve Saadet Partisinde “Gençlikten sorumlu milletvekili ve GİK üyesi” olarak görev yaptı.

İYFO: İnternational Yought Form Uluslararası gençlik formunu kurdu ve yaklaşık 80 ülkeden üyesi olan Dünya Müslüman Gençlik Formu başkanı oldu.

Bu yolla fakir ve yoksul ülkelerdeki Müslümanların organize olmasına öncülük etti.

Cansuyu Yardımlaşma Derneği’nin kuruluşuna öncülük etti.

Saadet Partisi Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Yalman, evli ve 5 çocuk babasıdır. Arapça, İngilizce biliyor.

KAYNAKÇA: Lütfi Yalman Kim? (meramhaber.blogspot.com, 23 Şubat 2009), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Saadet Partili Yalman: AK Parti kapatın gelin dedi, CHP ile ABD’siz Türkiye konusunda anlaştık (milligazete.com.tr, 06 Mayıs 2018), Lütfi Yalman (saadetgemlik.org, 04.07.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör