Emre Ocak

Bilim İnsanı, Tıp Doktoru, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Kulak Burun Boğaz & Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı

Tıp Doktoru, KBB Uzmanı, Akademisyen, 2019 yılı Politzer Ödülü Sahibi. 1984 yılında Diyarbakır’da doğdu. Diyarbakır’ın tanınmış sanatçı ve politikacı insanları da yetiştirmiş Ocak ailesindendir. Öğretmen bir anne ve babanın çocuğudur. İlkokula Diyarbakır'da başladı. Ardından babasının tayini nedeniyle Aydın’a taşındılar. Ortaokul ve Lise eğitimini Aydın’da tamamladıktan sonra 2002 yılında girdiği üniversite sınavında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı.

Tıp Fakültesini 2008 yılında bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi’nde Kulak Burun Boğaz Hastalıkları İhtisası yaptı ve 2013 yılında uzman doktor unvanını kazandı. 2015 yılında Almanya’da Hannover Üniversitesi’nde gözlemci doktor olarak bulundu. 2017-2018 yıllarında ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Miami Üniversitesi’nde araştırmalarıma devam etti.

Haziran 2018 tarihinden itibaren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde Öğretim Görevlisi Doktor olarak çalışmaktadır.

Başlıca çalışma alanları; işitme kayıpları, koklear implantasyon, baş dönmesi, çınlama, baş boyun kanserleri, troid cerrahisi ve pediatrik kulak burun boğaz hastalıklarıdır.

Uluslararası ve ulusal saygın bilimsel dergilerde yayımlanmış 40’dan fazla makalesi bulunmaktadır. Bunlar dışında çeşitli kitap bölümlerinde yazarlık yapmıştır.

İşitme kaybının tedavisinde kök hücre uygulaması konulu bir TÜBİTAK Projesi gerçekleştirmiştir.

Koklear implantasyonda işitmenin korunması, otizm gibi ek handikaplı çocuklarda işitmenin değerlendirilmesi, iç kulağın radyolojik incelenmesi ve işitme genetiği ile ilgili birçok çalışması mevcuttur.

 

Ödülleri:

 

Dünya genelinde kulak araştırmaları açısından en prestijli ödül olan ve 1978 yılından beri aralıksız olarak verilen Politzer ödülü, bu yıl Polonya'nın Varşova kentinde düzenlenen 32. Politzer Derneği Toplantısı'nda, Ankara Üniversitesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı'ndan Dr. Emre Ocak’a verildi.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan "Amerika Kafatabanı Toplantısı"nda En Başarılı Araştırma Ödülü gibi çeşitli yurt dışı ödüller kazanmıştır.

 

Politzer Ödülü 2 Yılda Bir Veriliyor

 

Düzenlenen her bir zirvede bir tıp insanına Politzer ödülü veriliyor.

İşitme kaybı ve kulak çınlaması gibi konular başta olmak üzere standartları belirleyen bir organizasyon olan Politzer Derneği (Dünya Kulak Cerrahisi Derneği), her 2 yılda bir farklı ülkelerde geniş katılımlı toplantılar düzenliyor. Dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanları, bu toplantılarda kulak hastalıklarıyla alakalı son gelişmeleri masaya yatırıyor.

 

Tedavide Çığır Açabilir

 

Dr. Ocak, "İç kulağa nanopartikül yoluyla ilaç gönderimi" konulu çalışmasıyla bu ödüle layık görüldü. Dr. Emre Ocak'a Politzer ödülünü getiren çalışma, nanopartiküler kullanılarak, iç kulağa ilaç gönderimini konu alıyor. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, özellikle iç kulak kaynaklı işitme kaybı ve birçok denge bozukluğu hastalıklarının tedavisinde çığır açabilir.

 

"Bu Sonuçla Ülkemiz De Bu Kulvarda Kendine Yer Bulmuş Oldu"

 

Dr. Emre Ocak, "Bu konuyla ilgili araştırmaların genelde Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, İngiltere ve Güney Kore gibi ülkelerde yapıldığı biliniyor. Bu sonuçla ülkemiz de bu kulvarda kendine yer bulmuş oldu. Büyük ödülün Türkiye'ye gelmesi bundan sonra yapılacak araştırmalar için de motivasyon kaynağı olacak" açıklamasında bulundu.

 

KAYNAKÇA: Politzer ödülü Dr. Emre Ocak’a verildi (winally.com, 10 Haziran 2019),Tıbbın prestijli ödülü Politzer'i Dr. Emre Ocak aldı (haberturk.com, 10.06.2019),  Emre Ocak (cv.ankara.edu.tr, 27.06.2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör