Şinasi Altıner

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, Siyaset ve devlet adamı, Elektrik Mühendisi, Milletvekili

Doğum
Eğitim
İstanbul Yıldız Üniversitesi Elektrik Fakültesi

Elektrik Yüksek Mühendisi, Siyaset ve Devlet Adamı, XVIII. ve XIX. Dönem Zonguldak, XX. Dönem Karabük Milletvekili – 51. ve 52. Hükümet Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı. 1942, Bürnük /  Karabük doğumlu. Baba adı Nuri, anne adı Emine. İstanbul Yıldız Üniversitesi Elektrik Fakültesini bitirdikten sonra İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde Master yaptı.

Karabük Belediyesi Elektrik Su İşletme Başmühendisi, Karabük Demir Çelik İşletmeleri Elektrik Bakım Mühendisi ve Başmühendisi, Elektrik Bakım Müdürü, Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdür Muavini, İskenderun Demir ve Çelik AŞ Müessese Müdürü, Keban Holding Bikromat Tesisleri Genel Müdürü, İstanbul Ekinciler Holding Danışmanı ve İcra Kurulu Üyesi, İzmir Demir Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Şinasi Altıner, DYP’den XVIII. ve XIX. Dönem Zonguldak, XX. Dönem (24.12.1995 – 18.04.1999) Karabük Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 51. ve 52. Hükümet Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yaptı. Bir ara partisinden ayrılıp ANAP’a geçmiş, sonra yeniden eski partisine dönmüştür. Evli,1 çocuk babasıdır.

KAYNAK: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Eski Bakanlarımız (enerji.gov.tr, 24.06.2019).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör