Demet Uçar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Tıp Doçenti

Eğitim
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Tıp Doçenti, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı. Elazığ Anadolu Lisesinden 1995 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2004 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2005 – 2009 yıllarında ihtisasını tamamlayıp Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı oldu. Uzmanlığın ardından Adana Ceyhan Devlet Hastanesinde mecburi hizmetine başlamış ve Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tamamladı.

2011 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalında yardımcı doçent olarak öğretim üyeliğine başladı. Burada akademik çalışmalarına devam ederken bir yıl süre ile (2012 – 2013 yılları arasında) İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında serebral palsi, pediatrik rehabilitasyon ve algoloji birimlerinde akademik ve eğitim çalışmalarına yoğunlaştı.

2013 yılında Dicle Üniversitesindeki bilimsel çalışmalarına geri döndü. Buradaki çalışmalarını 2014 yılında tamamlayıp İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde görev alıp başladı. 2005– 2015 yılları arasında araştırmaları ve yazmış olduğu bilimsel çalışmalar neticesinde girmiş olduğu doçentlik sınavında başarı gösterdi. 2015 yılı Mart ayında Doçent unvanını hak kazandı.

Doç. Dr. Demet Uçar, 2017 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanlığına atandı. Burada yoğun bilimsel faaliyetlere ve genç hekimleri yetiştirmeye devam etti.

Aynı zamanda geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarından akupunktur, fitoterapi, homeopati, ozon terapi ve kupa tedavi alanlarında aktif uygulayıcı olmakla birlikte, bütüncül tıp yaklaşımını benimsemiş bir hekimdir.

2019 yılı Mayıs ayı itibariyle Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesindeki görevinden ayrılmış olup, ikinci uzmanlık alanı olan geleneksel ve tamamlayıcı tıp doktora programına Sağlık Bilimleri Üniversitesinde devam etmektedir.

Halen, İstanbul Başarı Hastanesinde görev yapmakta olan Doç. Dr. Demet Uçar, evli ve üç çocuk annesidir. Eşi Prof. Dr. Bekir Yavuz Uçar, Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Hekimidir.

KAYNAK: Bilgi teyidi (05.06.2019)

FOTO GALERİ