Cihat Güzel

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
10 Ocak, 1956
Eğitim
DÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü
Burç

Akademisyen, tıp profesörü. 10 Ocak 1956 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Ergani'de, lise öğrenimini Elazığ’da tamamladıktan sonra. 1977 yılında DÜ Fen Fakültesi Biyoloji bölümünü kazandı ve bu bölümden 1981 yılında iyi derece ile mezun oldu. 1982-1984 yılları arasında yedek subay olarak askerlik görevini yaptı. 1984 yılında DÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başladı.1993 yılında Fizyoloji Anabilim Dalında yardımcı doçent, 11.10.1994 tarihinde doçentlik bilim sınavının bütün aşamalarını başarıyla tamamlayarak doçent unvanını aldı. Aynı yıl Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalındadoçentlikkadrosuna atandı.

Ekim 1997- Kasım 2000 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yürüten Cihat Güzel, 20.09.2000 tarihinde profesör unvanını aldı. Halen Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında profesör olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve 3 çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Prof. Cihat Güzel'in makaleleri, 1988 yılından itibarenbaşta DÜ Tıp Fakültesi Dergisi olmak üzere; H.Ü. Tıp Fak. Fizyoloji Bülteni, The New Journal Of Medicine, The Turkish Journal Of Gastroenterology, Türkiye Tıp Dergisi, Türk Gastroenteroloji Dergisi, Türk Veterinerlik ve Hayvancılık Dergisi, Türk Veterinerlik ve Hayvancılık Dergisi gibi çok sayıda dergide yayımlandı. Tıbbi Fizyoloji adlı kitabın bir bölümünü Türkçe çevirmiş, ayrıca yirmi'nin üzerinde ulusal ve uluslar arası bilimsel kongrelere bildiriler sunmuştur.

HAKKINDA: Kendisinden alınan bilgiler (Ocak 2013), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör