Mehmet Hadi Duran

Müezzin, Dinî Musikî Sanatçısı, Din Adamı, Müzisyen

Doğum
Eğitim
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Din Adamı, Müzisyen, Ayasofya Camii Müezzini. 1970 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Üsküdar'da tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1994 yılında mezun oldu.

Kur’an eğitimini Hâfız İlhan Tok’tan aldı. Hâfız Yusuf Gebzeli ile Mevlid çalıştı. Musıki eğitimine Ankara’da Ruhi Kalender ve İstanbul’da Nuri Özcan ile devam etti. Çalışmalarına katıldığı Aziz Mahmud Hüdâyi, Marmara Türk Müziği Topluluğu ve Name İstanbul gibi müzik topluluklarıyla yurtiçinde ve yurtdışında birçok programlara katıldı.

 İlahiyat Fakültesi Camiinde 2,5 yıl görev yaptı. Aynı fakültede Dini Musiki Anabilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamlayan Duran, çalışmalarına katıldığı Marmara Türk Müziği Topluluğu, Nameİstanbul ve Alaturka Records gibi müzik topluluklarıyla yurt içinde ve yurt dışında birçok programa katıldı.

Mesleki hayatını bir süre Fatih Müftülüğü’ne bağlı Hacı Beşir Ağa Camii’nde sürdürdü.

Halen Ayasofya Hafızlar Topluluğu'nun çalışmalarını yöneten, İstanbul Müftülüğünün hizmet içi eğitim ve tashih-i huruf kurslarında dini musiki dersleri veren Duran, evli ve iki çocuk babası.

24 Temmuz 2020 Cuma günü kılınan namazı ile yeniden ibadete açılan Ayasofya Camiine Diyanet İşleri Başkanlığınca Mehmet Hadi Duran, İbrahim Çoban, Şükrü Asıleren, Alpcan Çelik ve Rıdvan Akbaş ise müezzin olarak atandılar.

KAYNAK: Ayasofya Camii müezzini Mehmet Hadi Duran kimdir? (hurriyet.com.tr, 23.07.2020). Ayasofya Camii'nde görevlendirilen imam ve müezzinler hem ülke hem dünya açısından tarihi bir sorumluluğu üstlendi (tgrthaber.com.tr, 24.07.2020), Mehmet Hadi Duran ( alaturkarecords.com, 29.05.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör