Acar Baltaş

Psikolog, Yazar

Psikolog, Yazar. Türkiye’de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu gösteren öncülerden biri oldu. Stres ve beden dili kavramlarını Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la birlikte Türkiye’ye tanıttı. 1989 yılında yayınlanan “Üstün Başarı” kitabı öğrenmenin nöro-bilimsel temelleri ile öğrencilerin ihtiyaçları arasında köprü kuran ilk çalışma oldu.

Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde tamamlayan Acar Baltaş, doktorasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Nöroloji Anabilim Dalı’nda yüksek beyin fonksiyonları konusunda yaptı, klinik nöro-fizyoloji alanında Tıp Bilimleri Doktoru unvanını aldı ve 1986 yılında Uygulamalı Psikoloji Doçenti, 1996 yılında Profesör oldu.

1977-1997 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anabilim Dalı’nda çalıştı. Yurtiçinde ve dışında yayınlanmış 100’dan fazla bilimsel çalışması bulunan Baltaş, 1983 yılından bu yana, iletişim ve tıbbi psikoloji alanındaki bilgilerini iş hayatının ihtiyaçları ile bağdaştırarak seminerler verdi, uygulamalar yaptı. Bu seminer ve uygulamalarında liderliğin kültür ve cinsiyetle ilişkisine (Türk kültüründe yönetmek ve kadın liderliği), duyguların kararlar üzerindeki etkisine ve zihniyet değişikliğine odaklandı. Acar Baltaş, yasal yollarla toplam 600.000 adet satışı yapılmış; bazılarının 40. baskıyı aştığı Stres ve Başaçıkma Yolları, Bedenin Dili, Ekip Çalışması ve Liderlik, Üstün Başarı, Hayalini Yorganına Göre Uzat, İnsana ve İşe Değer Katan Yeni İK, Türk Kültüründe Yönetmek, Akılsız Duyguların Cezasını Kararlar Çeker ve Baltaş Grubu Yönetim El Kitapları’nın yazarıdır.

Baltaş, Türk kültürünün değer sisteminden çıkan dönüşüm programları ve ekip çalışması konusunda birçok kuruluşun uluslararası başarılarının hazırlayıcısı oldu. Türk A Milli Futbol Takımı’nın ve Galatasaray Futbol Takımı’nın psikolojik danışmanlığını yaptı, bu görevi Türk A Milli Futbol Takımı’yla sürdürdü. Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde antrenörlere yönelik, “genç sporcularda karakter gelişimi” ve “psikolojik performans danışmanlığı” programlarını yönetti. Ayrıca, 2009-2016 yılları arasında Harp Akademileri’nde kurmay subay adaylarına ve her rütbede terfi eden generallere kişilik ve liderlik eğitimleri verdi.

Acar Baltaş, Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la kurucusu oldukları, iş hayatında gözlenebilir zihniyet değişikliği ve ölçülebilir iş sonuçları için kurum ve çalışan etkinliğini hedefleyen Baltaş Grubu’nu yönetmektedir.

Prof. Dr. Zuhal Baltaş ile evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Kitapları:

 

Stres ve Başa Çıkma Yolları (1986), Üstün Başarı (1989), Ana-Baba Okulu  (1990), Bedenin Dili (1992), Sağlıklı Zayıfllama (1993), Ana-Baba El Kitabı (1994), Ekip Çalışması ve Liderlik (2000), Yeni Binyılda İş Başarısının 12 Anahtarı (2002), Güçlü Şirketleri Yaratan İş Liderleri (2002), Değer Katan Ekip Çalışması (2003), Bir Solukta Ekip Yönetimi (2006), Hayalini Yorganına Göre Uzat (2007), Bir Solukta İşinin Lideri Olmak (2007), Satışta İletişim ve Bedenin Dili (2007), Yeni Yöneticinin El Kitabı (2007), İnsana ve İşe Değer Katan Yeni İk (2009), Türk Kültüründe Yönetmek – Yerel Değerler İle Küresel Başarılar Kazanmak (2010), Managıng In Turkısh Culture (2013), Akılsız Duyguların Cezasını Kararlar Çeker – Akıllı İnsanlar neden Yanlış Kararlar verir? (2015), Bir Yolculuk Olarak Liderlik (2018), İlk İşim  - Gerçek Yaşamdan Öyküler (Handan O. Uşaklıgil ile, 2019).

 

KAYNAK: Acar Baltaş Hakkında (acarbaltas.com, pmi.org.tr, 20.05.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör