Bekir Gezer

Siyaset Bilimci, Bürokrat

Doğum
Eğitim
Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi

Siyasetbilimci, Bürokrat, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Personel Dairesi Başkanı - Etik Komisyonu Üyesi. 1968’de Kargı/Çorum’ da doğdu. İstanbul Kadıköy İmam- A Hatip Lisesi ile Üsküdar Cumhuriyet Lisesini ayrı ayrı bitirdi. Daha sonra Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden de ayrı ayrı mezun oldu. Siyaset Bilimi alanında doktora çalışması bulunmaktadır.

Kamudaki iş hayatına 1997 yılında Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığına Uzman Yardımcısı olarak başladı. Daha sonra Devlet Personel Uzmanı oldu. 2005-2012 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı/Avrupa Birliği Eğitim Programları Başkanlığında Genel Koordinatör olarak görev yaptı.

2012 yılında Ulaştırma Bakanlığına Dış ilişkiler ve AB Genel Müdürü olarak atandı. Genel Müdürlüğü döneminde AB-Türkiye arasında imzalanan “Ulaştırma Operasyonel Programı”ndan sorumlu “Program Otoritesi” görevini de yürüttü. Bu kapsamda, AB tarafından Türkiye'ye hibe olarak tahsis edilen yaklaşık 1 milyar Euro’luk altyapı ulaşım projelerini yürüttü. 16.08.2018 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına Bakan Müşaviri olarak atandı.

Dr. Bekir Gezer, 04.09.2018 tarihi itibariyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı görevini vekâleten yürütmektedir. Devlet Personel Uzmanı ve A.B. Uzmanı olan Gezer; İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: Bekir Gezer (enerji.gov.tr, ubak.gov.tr, yeniakit.com.tr, 16.05.2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör