İlhan Onat

Hayırsever

Doğum
05 Aralık, 1929
Ölüm
13 Mayıs, 2013
Burç

Hayırsever (D. 5 Aralık 1929, İstanbul – Ö. 13 Mayıs 2013, İzmir). 1930 yılında babasının İzmir-Turyağ Fabrikaları baş kimyagerliği işi nedeniyle İzmir’e taşınmış olup vefatına kadar  İzmir ili Narlıdere ilçesinde yaşamıştır.

Babası Mithat Onat, Kimyager ve Eczacı olarak mezun olduktan sonra yağcılık ve sabunculuk üzerine ihtisas için 4 yıl Almanya’da kalmıştır.

İstanbul’a döndükten sonra 1927 yılında Şükriye Hanım ile evlenmiştir. Bir süre İstanbul’da özel bir şirkette fabrika müdürlüğü yaptıktan sonra İzmir’e taşınmıştır. 1947 yılına kadar Turyağ Fabrikasında baş kimyager olarak görev yaptıktan sonra bilimsel araştırmalara yönelmiştir. Yağcılık ve sabunculuk üzerine çeşitli kitaplar yazmış ve yayınlamıştır. 1957 yılında Karşıyaka’da eczane açmış ve 1970’lerin sonuna kadar bu konuda çalışmıştır. 1986 yılında İzmir’de vefat etmiştir.

Annesi Şükriye Hanım İzmir’e geldikten sonra yaklaşık olarak 30 yıl İzmir Bayraklı İlkokulu’nda öğretmenlik yapmış ve buradan emekli olmuştur. Şükriye Hanım 2007 yılında İzmir’de vefat etmiştir.

İlhan Onat Bayraklı İlkokulu, Karşıyaka Ortaokulu ve Atatürk Lisesi’nde sonra İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1952 yılında mezun olmuştur. Askerlik görevinden sonra 1955 yılında Basmane’de Merkez Eczanesi’ni açarak eczacılık yapmıştır. 1980 yılına kadar eczacı olarak çalıştıktan sonra eczanesini devretmiştir. Emekli olduktan sonra zaman zaman gayrimenkul ve inşaat işiyle uğraşmıştır.

İlhan Onat’ın diş doktoru Bülent Berk ile evli Bilge Berk isminde bir kız kardeşi bulunmaktadır.

İlhan onat satranç sporunda Türkiye’nin ilk uluslar arası usta (International Master M) unvanına sahip oyuncudur. 3 kez Türkiye şampiyonu olup pek çok kez milli oyuncu olarak ülkemizi temsil etmiştir.

Eğitim ve sağlık hizmetlerine önemli maddi katkıları bulunan İlhan Onat 13 Mayıs 2013 tarihinde vefat etmiştir.

İzmir Narlıdere’de yaptırdığı okula “İlhan Onat Ortaokulu” adı verilmiştir.

KAYNAK: İlhan Onat Kimdir? - Hayırseverimizin Özgeçmişi (ilhanonatioo.meb.k12.tr, 14.05.2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör