Recep Ergül

Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı

Doğum
15 Nisan, 1972
Burç

Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı. 15 Mayıs 1972’de Kars Sarıkamış’ta doğdu. Annesi Kağızmanlıdır. Bu yörenin folklor edebiyatı ve musikisi kaynağından beslendi. Türkülerimizi otantik olarak yorumlamaya özen gösteren Ergül, halk müziği sanatçılığı ile birlikte, radyo program yapımcılığı ve sunuculuğu yapmakta ve çeşitli folklor ve edebiyat dergilerinde yazıları yayınlanmakta. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. Sanatçı İstanbul’da yaşamaktadır.

İlk Albümü 2001 yılında yayımlandı. Sarıkamış’ta şehitlerimizin ardından yakılmış türküleri, beş yıllık titiz bir araştırma sonucunda derleyip, bir albümde topladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan bu albümde, Zara, İzzet Altınmeşe, Erkan Oğur, Şeref Taşlıova gibi sanatçılar, seslendirdikleri birer eser ile Ergül’ü desteklediler. 2009 yılında Türkçe, Almanca ve İngilizce olarak hazırlanmış bir kitapçık ile birlikte Sarıkamış’a Varamadan adlı albümü yayınlandı. Volkan Konak, Sunay Akın, Yusuf Hayaloğlu, Ferhat Göçer ve daha birçok sanatçının birer eser ile katıldığı Anadolu Sevdası-Rengahenk Türküler II albümünde yer aldı.

Recep Ergül, “Bir Türküdür Yaşamak” adlı programlarında Aşık Hıfzî, Zülalî, Müdamî, Aşık Şenlik gibi birçok şairimizi tanıttı. Aşıklık geleneği üzerine, araştırma, inceleme ve derlemeler yaptı. Bu konularda çeşitli dergilerde makaleler yayınladı. Kongre ve sempozyumlarda bildiriler sundu, panellere konuşmacı olarak katıldı.

Recep Ergül, TRT Müzik kanalında “Takvimler” programını hazırlayıp sunuyor. MESAM Yönetim Kurulu Üyesidir.

 

Albümleri:

 

Bir Türküdür Yaşamak,

Bir Beyaz Ölüm,

Rengahenk Türküler,

İçimde Sakladığım,

Sarıkamış’a Varamadan,

Almanya Türküleri

 

Popüler Şarkıları:

 

Ardahan'dan Gelen Tatar Allı Gelin

Göç Türküsü

Adına Türkü Yazsam

Dönmedin Baba

Gönül Belasındayım

Düz Dara

Halaylım

Sevdam Gurbete Nikahlı

Mızıkalar Çalınıyor

Yenice Yolları

 

KAYNAKÇA: Orhan Gencebay manevî oğlu Recep Ergül kimdir? (hurriyet.com.tr -  Kelebek Haberleri, 19 Haziran 2018), Halk Müziği Sanatçısı – Araştırmacı Recep Ergül (kagizmanlilar.com, 06.04.2019), Recep Ergül Albümleri (muzikdinle.com.tr, 26.04.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör