Türk Halk Müziği ses sanatçısı. Kağızman’ın Çallı (Har) köyünde dünyaya geldi. Türk Halk Müziğine olan ilgisi çocukluk yıllarında başladı. TRT gençlik korosuyla müzik hayatına atıldı. İhsan Öztürk, Bircan Pullukçuoğlu ve Coşkun Güla gibi üstadlardan nota ve şan dersleri aldı.

Daha sonra TRT’de istisna akitli profesyonel sanatçı olarak uzun yıllar görev aldı. TRT Ankara Radyosu’nda Yurttan Sesler Korosu’nda solist olarak bulundu. TRT’nin Türkü Türkü Türkiyem, Bizim Eller, Yurttan Sesler Konserleri vb. gibi programlara katılarak müzik dünyasında adını duyurmaya başladı.

Türkiye genelinde birçok konser ve festivallere katıldı. Televizyon ve Radyo programlarında konuk oldu. 2013 yılında Arda müzik tarafından Hüznün Sesi albümüyle Türk Halk Müziği kervanına katıldı. Hüznün Sesi albümünde Musa Eroğlu ile düet yaptı.

Yüreğe seslenen, seslendikçe derinleşen, derinleştikçe duyguya dönüşen mutluluktur türküler. İşte bu türkülerle yaşadı, onlarla büyüdü ve onları yaşatmak adına bu kervana katılmak yola çıkış amacı, hüzündeki mutluluğu, o mutluluğun sesini Türkülerle dillendirmek, Türküleri yaşamak, yaşatmak, türkü tadındaki mutluluğu sunmak.

Hüznün Sesi adlı ilk albümü 2013’te çıktı.

Popüler Şarkıları:

 

Gel Yetiş          

Ayrılığın Vakti

Vefa Borcu      

Aşk Oldu          

Kömür Gözlüm

Bu Ne Biçim Sevda imiş        

Gökten Yıldız  

Çaya İndim      

Sor        

Git Gayri          

Emeğim Zay Oldu (UH)         

Selam Verdim 

Azrail'den Ferman Çıkar        

Erzurum Yapıları

KAYNAKÇA: Duygular Mine Kuş'la dile geliyor! (milliyet.com.tr, 29 May 2017), Türk Halk Müziği Sanatçısı Mine Kuş: ''Türküler ülkemizin ruhudur (gucluanadolugazetesi.com, 23 Tem 2017), Kağızmanlı Halk Müziği Sanatçısı Mine Kuş (kagizmanlilar.com, 06.04.2019), Mine Kuş Eserleri (idefix.com. 06.04.2019), Mine Kuş - Hüznün Sesi (CD, Album) (discogs.com, 06.04.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör