Suavi

Şarkıcı, Şarkı Sözü Yazarı, Müzisyen

Doğum
26 Ağustos, 1950
Eğitim
ODTÜ Mimarlık Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Tam ismi Mehmet Suavi Saygan

Müzisyen, Şarkıcı, Şarkı Sözü Yazarı. 26 Ağustos 1950 tarihinde Kırıkkale’de doğdu. Tam ismi Mehmet Suavi Saygan. Çocukluğu  Kırıkkale'de geçti. Kırıkkale'de Meçhuller Grubunu kurdu ve aktif müzik hayatına başladı. 1968-1972 yıllarında üniversite öğrenciliği sırasında Ankara'da gece kulüplerinde değişik grup ve müzisyenlerle çaldı, söyledi. Okul giderlerini böylece karşılayan Suavi, aynı yıllarda kendi şarkılarını ve grubunu da oluşturmaya başlamıştı.

ODTÜ Mimarlık Bölümünden mezun olduktan sonra uzun yıllar orkestralarda bateri ve gitar çaldı, solistlik yaptı. Beyaz Güvercin İstanbul Yarışması'nda İki Gözüm İki Çeşme şarkısıyla ikinci oldu. Suavi, 1994 yılında da TRT'de Altın Anten yarışmasında "Yalıçapkını" isimli eseriyle birinci olup Kazakistan Almaata'da 24 ülkenin katıldığı Asya'nın Sesi (Voice Of Asia) yarışmasında Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı. Yarışmada jüri tarafından beş yıldır kimsenin layık görülmediği ve birincinin de üstünde kabul edilebilecek "Grand Prix" ödülünü aldı.

1997 yılında Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'nda De Lan şarkısıyla profesyonel kategoride en iyi besteci ve en iyi profesyonel yorumcu seçildi.

Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi önemli isimlerin şiirlerini besteledi. Sigara kullanmayan sanatçı dağcılık ve dalgıçlık yapmaktadır. Profesyonel bir balık adam olan Suavi, 12 yıldır kendi grubu ile çalıp, toplamda 35 yıldır müzik ile uğraşmaktadır.

 

Bazı Albümleri:

 

Drama Köprüsü

Gül'le Diken Arasında

Tükenme

Çığlık Çığlığa

Yalı Çapkını

Deli Gönlüm

Yıllar Sonra

 

Popüler Şarkıları:

 

Hasret Türküsü

Yalı Çapkını

Deniz Üstü Köpürür

Ben Bir Tek Kadın Sevdim

Drama Köprüsü

Yıllar Sonra

Tükenme

Üşür Ölüm Bile

Bilmelisin

Eylül  

 

KAYNAKÇA: Suavi kimdir? (hurriyet.com.tr, eksisozluk.com, haber7.com, posta.com.tr, odatv.com, radikal.com.tr, 11.04.2019), Suavi albümleri (muzikdinle.com.tr, 11.04.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör