Ömer Karaoğlu

Şarkıcı, Müzisyen

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi

Müzisyen, Şarkıcı. 1967 yılında İstanbul Bayrampaşa’da doğdu. Çocukluk dönemlerinde babası onun müftü olması istemiştir. Bir abisi bulunan Ömer Karaoğlu babasından gizli gizli o dönemlerde gitar çalmaya başlamış, okul korolarında yer almıştır. 1985 yılında İTÜ Makine mühendisliğini kazanmış ancak mühendisliğin kendisine göre olmadığına karar vermiş tekrar sınava girmiş ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini kazanmış ve Beyazıt Meydanına adım atmıştır.

İktisat Tarihi alanında doktora yapan Ömer Karaoğlu, 28 Şubat sürecinde başörtülü öğrencilerin direnişine destek vermiş; okul yönetimi İslami görüşü sebebi ile o dönemde istifa etmesi için ona baskı uygulamış, o da ihraç olmaktansa onurlu bir şekilde istifa etmiştir.

Yaptığı besteler ve seslendirdiği ezgiler ile müzikseverlerin içine işleyen nağmelerin sahibi Ömer Karaoğlu, evli ve 2 oğlu vardır.

 

Albümleri:

 

Azade

Karayel

Her Dem Yeniden

Kim

Hani Bir Yanımız?

İzler

Sızı

Gökyüzü Depremleri

Adı İçin Yaşamak

Doğ Ey Güneş

 

Popüler Şarkıları:

 

Kuşlar

Arzuhal

Kurtuluşun Ölümü

Yol Mu Dayanır

Adı İçin Yaşamak

Şehit Türküsü

Ararım

Hasret Kafesi

Gün Doğanda

Yar

 

KAYNAKÇA: Ömer Faruk Kimdir? (kayasehiristanbul.net, 08.04.2019), Ömer Karaoğlu ile Röportaj (islamihayatdergisi.com, 08.04.2019), Doç. Dr. Ömer Karaoğlu İle Müzik ve İktisat Üzerine (sozvekalem.com, 08.04.2019), Ömer Faruk Kimdir? (haberler.com, 08.04.2019), Ömer Faruk Kimdir? (beyazgazete.com, 08.04.2019), Ömer Faruk Albümleri (muzikdinle.com.tr, 08.04.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör