Kıraç

Besteci, Pop Müzik Yorumcusu, Müzik Yapımcısı, Müzisyen

Doğum
17 Haziran, 1972
Eğitim
Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Asıl adı Ali Tufan Kıraç

Müzisyen, Pop Müzik Şarkıcısı, Besteci, Müzik Yapımcısı. Asıl adı Ali Tufan Kıraç'tır. 17 Haziran 1972, Göksun, Kahramanmaraş doğumlu. Öğretmen bir babanın çocuğu olarak ilk öğrenimine doğduğu yerde başladı. 1982’de ilkokul dördüncü sınıftayken babasının tayini nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul Hasköy’de tamamladı.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümüne girdi. 1992 yılına gelindiğinde Ortaköy bir barda sahne hayatına başladı. Kendi müziğini daha geniş kitlelere duyurma, paylaşma arzusu sonucu 1994 yılında ilk demo kasetini hazırladı. Bir arkadaşının aracılığıyla TMC Film ile tanıştı. 1998 yılı Mayıs ayında ilk albümü Deli Düş piyasaya sürüldü. "Dağların Kadını", "Talihim Yok Bahtım Kara" ve "Ben Yolumu Bulurum" şarkılarına klip çekildi.

2000 yılı Ocak ayında ikinci albümü Bir Garip Aşk Bestesi çıktı. İlk klip şarkısı "Gidiyorum"'un başarısının ardından Kıraç'ın dinleyici kitlesi arttı."Bir Garip Aşk Bestesi" ve "Karahisar Kalesi" adlı şarkılara da müzik klibi çekildi. Bir sene sonra; 2001 yılı Şubat ayında Funda Arar’la yaptığı düet albüm Sevgiliye Sevgililer Günü anısı olarak dinleyicilerle buluştu. Bu albümde "Sevgiliye" ve "Çeşminaz" parçalarına klip çekildi. Aynı yılın sonunda müzikseverlerle buluşan "Zaman" albümüyle geniş kitlelere sesini duyurmaya devam etti. Bu albümde "Endamın Yeter", "Gönül", "Kan ve Gül", "Yıllar Sonra" ve "Zaman" parçalarına klipler çekildi.

2002 yılında TMC Film’den gelen bir diziye jenerik ve müzik yapma teklifi müzikal yaşamında yeni bir kapı açtı. Zerda'nın jeneriği ve müzikleri geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi başardı. 2003 yılı baharında dizinin müziklerinden oluşan Zerda albümü müzik marketlerdeki yerini alarak başarılı bir satış grafiği yakaladı. Zerda’nın başarısını bir başka dizi, Bir İstanbul Masalı takip etti. Yüksek izlenme oranı bulunan Aliye, Binbir Gece ve Beyaz Gelincik adlı dizilerin müziklerine de imzasını atan Kıraç, Aliye/Soundtrack'le adını daha çok duyurdu.

2003 Ağustos ayında yeni albümü Kayıp Şehir için stüdyo çalışmalarına başladı. Albümde yer alan "Senden Başka", "Tek Hatıra", "Razıysan Gel", "Yalan" ve "Ayşe" adlı şarkılara video klip çekildi.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 100. yılı için 2007 yılında bir de beste yaptı Funda Arar'la birlikte Gölgeler adlı müzik programını sundu. Aynı sene Binbir Gece ve Annem dizilerinin müziğini yaptı.

2008 yılında Yağmur Zamanı, Gözyaşı Çetesi, Sessiz Fırtına adlı dizilerin müziğini yaptı. Nişanlısı Ayşe Şule Bilgiç'in yazdığı Gönül Salıncağı adlı dizinin müziklerini yapıp ufak bir rolde oynadı. Aynı yılda A Millî Futbol Takımımızın Avrupa Futbol Şampiyonasında gösterdiği başarıdan ötürü Haydi adlı albümü çıkardı. Daha sonra ise O...Çocukları adlı sinema filminin müziklerine imza attı.

2009 yılının sonlarında da Yolcu albümü piyasaya çıktı. Ardından Ayşe Şule Bilgiç ile evlendi ve baba oldu.

2010 yılında Dünya Basketbol Şampiyonasında yer alan Türkiye Millî Basketbol Takımı için Show Zamanı adlı albümü çıkardı. Aşk ve Ceza, Unutulmaz, Ömre Bedel ve Show'da yayınlanan Karadağlar dizisinin müziklerini yaptı.

 

Dizi Müzikleri:

 

Aralarında Zerda, Aliye, Unutulmaz, Binbir Gece ve Beyaz Gelincik, Bir İstanbul Masalı ve Kaçak gibi dizelerin de bulunduğu çok sayıda dizinin müziğini yapmıştır.

 

Ödülleri:

 

Ayrıca Kıraç, 2005 yılında ilki düzenlenen 1. Beyaz İnci Televizyon Ödülleri'nde Drama dalında Bir İstanbul Masalı adlı dizi ile En İyi Müzik ödülünü kazandı.

 

Albümleri:

 

Beni Ben Yapan Şarkılar

Gülpembe

Benim Halkım

Kerkük Zindanı

Meryem (Orijinal Dizi Müzikleri)

Son Nefes

Senden Sonra

Yolun Sonu

Ömre Bedel (Orijinal Dizi Müzikleri)

Çık Hayatımdan

Beddua

Benim Yolum

Dön Artık

Derindekiler

Gönülçelen (Orijinal Dizi Müzikleri)

Binbir Gece (Orijinal Dizi Müzikleri)

Show Zamanı

Garbiyeli

Yolcu

Sessiz Fırtına (Orijinal Dizi Müzikleri)

Albümleri

 Kıraç - Küçük Kadınlar Jenerik Albümü

Küçük Kadınlar Jenerik

Yağmur Zamanı (Orijinal Dizi Müzikleri)

Gözyaşı Çetesi (Orijinal Dizi Müzikleri)

Haydi Haydi

Küçük Kadınlar Dizi Müzikleri

Yaşamam Artık (O... Çocukları Film Müziklerinden)

Aliye (Orijinal Dizi Müzikleri)

Kayıp Şehir

Zerda

Zaman

Bir Garip Aşk Bestesi

Deli Düş

 

Popüler Şarkıları:

 

Zeynebim

Yıllar Sonra

Gurbet Yolu

Gülpembe

Çayır Çimen Geze Geze

Bir Garip Aşk Bestesi

Endamın Yeter

Senden Başka

Karahisar Kalesi

Uyan Sunam Uyan

 

 KAYNAKÇA: Kıraç kimdir? (karar.com, 06.04.2019), Kıraç kimdir? (haberler.com, 06.04.2019), Kıraç kimdir? (haberturk.com, 06.04.2019), Kıraç kimdir? (sabah.com.tr, 06.04.2019), Kıraç kimdir? (haber7.com, 06.04.2019),  Kıraç Albümleri (muzikdinle.com.tr, 06.04.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör