Şerif Oktürk

Eğitimci, Yazar

Doğum
12 Mart, 1919
Ölüm
16 Eylül, 2000
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Mehmet Şerif Oktürk

Eğitimci, yazar (D. 12 Mart 1919, İstanbul - Ö. 16 Eylül 2000, İstanbul). Tam adı Mehmet Şerif Oktürk’tür. İstanbul Erkek Lisesi (1939), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1944) mezunu.

Yeşilay dergisinde müdür olarak çalıştı (1939-43). İstanbul, Diyarbakır ve Burdur’da edebiyat öğretmenliği yaptı. Ford Vakfı tarafından gönderildiği ABD’den dönüşünde Eskişehir Maarif Kolejini kurdu (1957). Bir süre MEB müfettişi olarak görev yaptı (1963). Beşiktaş Kız Lisesi müdürüyken emekliye ayrıldı (1975). Pertevniyal Eğitim Vakfını kurdu (1991).

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğrencisi olan Şerif Oktürk’ün ilk yazısı “Atamızdan Ayrılırken”, 1938’de; ilk öyküsü “Şüphe”, 1939’da Yeni Sabah gazetesinde çıktı. Edebiyat, folklor ve toplumsal konularda yazdığı makaleleri Yeni Defne, Hilâl, Meşale ve Size Aktüel dergilerinde yayımlandı.

Şerif Oktürk, 12 Kasım 2000 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Karacaahmet Mezarlığında toprağa verildi.

 

ESERLERİ:

 

Araştırma-İnceleme: Ömer Seyfettin (1984), Ahmet Hamdi Tanpınar (1998), Yaşantımızda Dün-Bugün (1999).

 

Derleme: Özlü ve Güzel Sözler (1972), Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Düşünceler - Görüşler - Özdeyişler (1977, gen. bas. 1993), Anadolu Masalları (1982), Konuşma Sanatı ve Güzel Sözler Antolojisi (1983), Türk Manileri Antolojisi (1985).

 

Deneme: Yaşantımızda Dün ve Bugün (2000).

 

KAYNAKÇA: TDE Ansiklopedisi (c. VII, 1976-98), Yazarın ölümü (turkiyegazetesi.com, 12.11.2000), TBE Ansiklopedisi (c. 2, 2001), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

YAZARIN ÖLÜMÜ

Edebiyatçı ve yazar Şerif Oktürk, sessiz sedasız aramızdan ayrıldı. Tanpınar’ın öğrencisi olan Oktürk’ün, son olarak Yaşantımızda Dün ve Bugün isimli eseri yayınlanmıştı.

Koca Yunus, /Bir garip ölmüş diyeler/ Üç gün sonra duyalar/ Soğuk su ile yuyalar/ Şöyle garip bencileyin/ diyordu bir şiirinde.

İletişim asrında bazı değerlerimizin vefatı -maalesef- aylar sonra duyulabiliyor artık. Edebiyatçı yazar Şerif Oktürk’ün vefatı basın yayın organlarında yer almadı. Tevekkeli değil, son haftalarda aradığımızda telefonu uzun uzun çalıyor, cevap veren olmuyordu. Geçen yıl bu sayfada kendisiyle yaptığımız röportajı yayınlanan Oktürk, 1919 İstanbul doğumluydu. 1939 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne girmiş, burada tanınmış hocalardan ders almıştı. Unutamadığı hocalar arasında Ali Nihad Tarlan, Ahmet Hamdi Tanpınar, Kilisli Rifat ve Hilmi Ziya Ülken de vardı. Mezuniyetten sonra Anadolunun birçok bölgesinde edebiyat öğretmenliği yapan Şerif hoca, eğitim dünyasında sevilen ve sayılan bir insan olarak yıllarca idarecilik de yaptı.

Şerif Oktürk, sadece öğretmenlik yapmakla yetinmedi. Önemli eserlerin altına imzasını attı. Kitap dünyasına Milli Eğitim Bakanlığı tavsiyeli beş kitap armağan eden hocanın ilk eseri Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Düşünceler, Görüşler adını taşıyor. Bu çalışma bir vefa borcudur. Çünkü, Şerif Oktürk hocaları arasında en çok Tanpınar’dan yararlandığını söylüyordu görüşmemizde. Tanpınar’ın geniş kesimlere ulaşmasında talebesi Mehmet Kaplan’ın büyük hizmetleri olduğunu teslim eden Şerif Oktürk, Tanpınar, sağda da solda da sevilerek zevkle okunan bir yazar. Her kesim ondan istifade ediyor. Büyük bir kültüre ve derin bir hafızaya sahipti Tanpınar. Konular arasında irtibatlar kuruyor, okuyucuya yeni ufuklar açıyordu. Doğu ve batı edebiyatlarını, Divan şiirini çok iyi tanıyor, bu edebiyat ve kültürleri tarafsız olarak değerlendiriyordu diyordu.

Tanpınar kitabının ardından Özlü ve Güzel Sözler’i hazırlayan Oktürk, 680 sayfalık kitabında 426 konuyu ele almış, 13 bin 140 sözden meydana gelen bu çalışma için titiz bir araştırmaya girmişti. Hocanın Anadolu Masalları, Ömer Seyfettin, Türk Manileri Antolojisi” ile Konuşma Sanatı ve Güzel Sözler Antolojisi defalarca basılan emek mahsulü eserler.

Şerif Oktürk hoca, son olarak Yaşantımızda Dün ve Bugün  isimli eseriyle dünkü İstanbul’u insanları, gelenekleri ve izleriyle hafızalarımıza nakşediyordu.

Bu yaz, önce eşi Melek hanım vefat etti Şerif hocanın. Sağ tarafı göçmüştü. Kendisi de fazla dayanamadı zaten. 16 Eylül’de de kendisi hayata veda etti ve eşinin yanına Karacaahmet Mezarlığında toprağa verildi. Şerif Oktürk, zengin arşiv ve kütüphanesini, kurucusu olduğu Pertevniyal Lisesi Vakfına bağışlamıştı. Binbir emekle ve öğretmen maaşıyla satın aldığı onbinlerce kitap, bugün bu okuldaki öğrencilere kaynaklık ediyor.

KAYNAK: Yazarın ölümü (turkiyegazetesi.com, 12.11.2000).

 

Yazar: Türkiye Gazetesi
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör