Elif Turan

Pop Müzik Yorumcusu, Müzisyen

Doğum
Eğitim
Bilgi Üniversitesi Jazz Major Performance Bölümü

Müzisyen, Pop Müzik Şarkıcısı. 1984, İzmir doğumlu. 5 yaşından beri piyano çalıyor. İzmir Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümünden sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Jazz Major Performance Bölümünü bitirdi. Bu bağlamda genç ama deneyimli bir solist denilebilir.

Kariyerinde parlama dönemi Erol Köse'ye attığı e-posta ile başladı. Daha sonra müzik piyasasındaki çalışmaları ''bakkal'' kendi tarzını ''elektro müzik'' diye adlandırması ise dikkatleri üstüne çekti.

İlk çıkış şarkısı 'Büyüt İstersen' için 2 ay boyunca 16 dansçı ile full dance kareografi çalışan Elif Turan dans konusunda da iddialı. 5 dilde ana dili gibi konuşup şarkı söyleyen, piyano, keman ve davulu hocalık mertebesinde çalabilen bu solist.

İlk klibini "Büyüt İstersen" isimli şarkısına çekti. Klip, Emre Ergani'nin sahip olduğu Blackk Disco'da 35 mm sinema kamerasıyla yönetmen Kubilay Kasap tarafından çekildi. Klipte ayrıca VSG stüdyolarında hazırlanmış üç boyutlu (3D) küp animasyonları kullanıldı. Çık aradan ise Elif turan için müzik kariyerinde zirvedeydi. Şimdilerde yeni albüm hazırlıkları sürüyor.

 

Albümleri:

 

Çık Aradan · 2013

Can Kenarı · 2014

 

Popüler Şarkıları:

 

Büyüt İstersen

Çık Aradan

Öyle Ya

Aç Kapıyı Gir İçeri

Seni Kalbimden Atmak mı?

Seni Kalbimden Atmak Mı? (Enstrümantal)

Aşkın Gözü Kör mü Acaba?

Can Kenarı

Müsait Bir Yerde

Aşkın Gözü Körmü Acaba

Mecnun

Kırık Bir Aşk

Kal Dudağımda Lütfen

Boğaz Vapuru Simit Ve Çay (New Version)

İstanbul

Kal Dudağımda

Boğaz Vapuru Simit ve Çay

Büyüt İstersen (Club Mix)

Son Tekrar

Aqua Da Beber

Çık Aradan (Trance Version)

Rain

Aşkın Gözü Kör Mü Acaba ? (Twist Version)

Büyüt İstersen (Klip Mega Mix)

Öpmeye Çalışma

Cry Me River

Öpmeye Çalışma (Lambada Version)

Çık Aradan (Techno Dance Version)

Büyüt İstersen (Deep Version)

 

 

Bir Röportajından Alıntılar:

 

 

-        Sizi biraz tanıyalım.

 

Ben 1983-İzmir doğumluyum. 5 yaşındayken org çalmaya başladım. Ortaokuldayken de müzik öğretmenimden özel dersler alıyordum. Klasik şan dersleriyle beraber piyano eğitimim de sürüyordu. Cazla işte o yıllarda tanıştım.

- Nasıl tanıştınız?

- Öğretmenimin kendi arşivinden bana verdiği CD’leri dinleyerek... İlk olarak Yıldız İbrahimova dinledim. Dinler dinlemez artık ne istediğime karar vermiştim; caz! Ortaokuldan sonra İzmir Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandım. Keman bölümünü seçtim, zorunlu ders ise piyanoydu. Hepsiyle beraber şan eğitimini de sürdürdüm. Başkemancı olarak liseyi birincilikle bitirdim. Bu arada özel dersler vererek para kazanmaya başlamıştım.

- İstanbul’a ne zaman geldiniz?

- Lise bittikten sonra, 9 Eylül Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nü kazandım. Fakat içim rahat değildi, çünkü öğretmenlik yapmak istemiyordum. Türkiye’de caz eğitimi veren tek yer ise İstanbul’da Bilgi Üniversitesi’ydi. Buraya gelerek sınavlara girdim ve tam burslu olarak sınavı kazanan ilk kişi oldum. Ali Peret, Selen Gülün, Nükhet Ruacan, İmer Demirer, Randy Esen’den dersler aldım. Ve bu yıl mezun oldum..

-Albüm nasıl ortaya çıktı?

- Okurken kulüplerde, otellerde caz söylemeye başladım. Fakat bir gün bunun böyle gitmeyeceğini, artık daha geniş kitlelere kendimi ifade etmem gerektiğini hissettim. Erol Köse’ye gidip kendimi anlattım. O da bana inandı, güvendi.

- Cazdaki iddianız nedir?

- Kendimi eğitimi ve birikimi ile dünya çapında bir caz sanatçısı olarak görüyorum. Benim gibi araştıran, bu işe kafa yoran çok az kişi var. Bir de ben baymayan cazcıyım! Sahne şovumu izleyen, sıkı bir cazsever olur ve defalarca beni izlemek ister. Bu kadar da iddialıyım.

- Çok değerli hocalardan eğitim almış, bu konuda oldukça da iddialı olan biri, neden pop albümü yaptı peki?

- İlle de caz söyleyeceğim gibi dar bir bakış açım yok. Cazın belli bir kitlesi var ve eğer daha çok insana ulaşmak istiyorsanız, popüler kültürün içinde yer almanız gerekiyor. Ben yine de bu albüme iki caz parçası ekledim. Dediğim gibi pop yapmaktaki tek amacım, daha geniş kitlelere ulaşmaktı. Gencim, dans ediyorum, şarkı söylemeyi seviyorum. Bu enerjim boşa gitmemeli...

- Yani...

- Bakın, ben beş dilde şarkı söylüyorum. Cazı seçmemin en önemli sebebi, özgür bir müzik olması. Caz doğaçlamaya açıktır ve tamamen yaratıcılığa dayalıdır. Doğaçlamalarda sesimi enstrüman olarak kullanıp hem sahnede eğlenirim hem müthiş bir caz şov sunarım dinleyenlere. Bunu Türkiye’de yapan maalesef çok az vokal var. O yüzden benim yaptığım müziğe aç pek çok insan bulunuyor ve o kitleye hitap etmekten asla vazgeçmeyeceğim. Ayrıca benim gibi eğitimliler pop yapmaya cesaret etseydi, popüler müzik şu an mankenlerin elinin altında olmaz, çok daha farklı bir noktada olurdu.

- Çok da seksi pozlar veriyorsunuz. Eleştirilere hazırlıklı mısınız?

- Bazı dar düşünceli cazcılar beni eleştirebilir, ama Türkiye sayemde bu müziği sevecek. Bir kehanette bulunayım; ben popülerleştikçe sayısız caz konseri teklifi alacağım, göreceksiniz. Sanatçının egosu, ne para, ne şan, ne şöhrettir. Sanatçının egosu alkış almaktır. Bugün bu fırsat başka cazcılara sunulsa, hiç merak etmeyin onlar da koşa koşa gelir, bu fotoğrafları verir ve pop albümü yapar.”

 

 

KAYNAKÇA: Elif Turan Biyografi (elifturan.blogspot.com, 29.03.2019), Elif Turan Albümleri (elifturanalbumleri.net, 29.03.2019), Elif Turan Albümleri (muzikdinle.com.tr, 29.03.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör