Kanat Atkaya

Gazeteci-yazar

Doğum

Gazeteci, Yazar. 1969, İstanbul doğumlu. Gazeteciliğe 1980'li yıllarda Hey dergisinde müzik yazıları yazarak başladı. Can Kozanoğlu ile birlikte NTV'de cuma geceleri Arka Sayfa programını sundu. Kabakulak adlı eseriyle tanındı. Halen Hürriyet gazetesinde güncel yazıları ve spor yazıları yayınlanmaktadır.

Kanat Atkaya'nın; Topesto ve Riko'nun Maceraları, Köprüaltı ve Beyoğlu Hikayeleri adlı yayınlanmış hikâye kitapları ve futbol, çizgi roman, müzik üzerine de yazılı eserleri vardır.

Kanat Atkaya ile meslektaşı Ezgi Başaran'ın 3 yıllık evliliği 23 Ocak 2013'te tek celsede sona ermişti. Atkaya, 23 Mart 2019 günü, bir süredir birlikte olduğu Hürriyet yazarı Kanat Atkaya ile evlenmiştir.

KAYNAKÇA: Kanat Atkaya / Vicdan bağlasan durmaz Adalar’da (hürriyet.com.tr, 18 Eylül 2018), Şebnem Bozoklu duyurdu: Evlendik! (hürriyet.com.tr, 23.03.2019), Kanat Atkaya kimdir? (gazeteciler.com, 23.03.2019), Kanat Atkaya kimdir? (posta.com.tr, 23.03.2019).

VİCDAN BAĞLASAN DURMAZ ADALAR’DA

VİCDAN BAĞLASAN DURMAZ ADALAR’DA

 

Kanat ATKAYA

 

GEÇTİĞİMİZ Pazar günü Büyükada’da buluşan hayvan hakları savunucuları “faytonculuk” adı altında zulüm gören atlar için eylem yaptı.

Bu kaçıncı eylem bilmiyorum ama bir yaz mevsimi daha konuyla ilgili en ufak bir ilerleme kaydedilemeden geçti.

Yine atlar çatlayarak, işkenceden tükenerek öldü; fiziksel şiddet sistematik şekilde yürüdü ve rant çarkı tıkır tıkır döndü.

Bundan 6 yıl önce Sabah gazetesi adına Büyükada’ya giden Neslihan Tunç, “Fayton sefasının perde arkasındaki dram” başlıklı haberinde korkunç detaylara yer veriyordu:

“Seyis tarafından yumrukla, sopayla dövülen, dili kesilen, bıçaklanan atlar...

Atlara zulmün dışında ada sakinlerine saldıran, hatta işi ölümle tehdit etmeye kadar ileri götüren faytoncular...

4 kişilik faytonlara 5-6 kişi alanlar, tarifenin üstünde para isteyenler...”

O haberin üstünden çok zaman geçti ama ne derece ilerleme kaydedildi acaba?

Daha geçen hafta yol kenarında kemikleri sayılacak derecede zayıflamış vaziyette can çekişen atın haberini gördüğümüze göre...

Eylemler azalmadığına hatta çoğaldığına göre...

Herhalde bir arpa boyu yol alınamamış...

Bu arada Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Haziran 2018’deki İstanbul mitinginde “Biliyorsunuz Adalar’da faytonlarda kullanılan atlarla ilgili vicdanı yaralayan görüntülere şahit oluyoruz. Bu konuda gerekli kararı aldık. Atları faytonların boyunduruğundan kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için bir çalışma yapıyoruz. Biz hayvanlar için vakıf kurmuş, kuş evleri yapmış, peygamberi kedisi ölen bir çocuğa başsağlığına gitmiş bir medeniyetin çocuklarıyız” demiş olduğunu da hatırda tutmak gerek.

Artık nasıl bir sistem kurulmuşsa koca yaz boyunca zerrece değişiklik olmadı. Bunca eyleme, hatta devletin en üst katlarından gelen desteğe rağmen.

Adalar’da büyük bölümü Büyükada’da çalışan 270’den fazla fayton için 1000’den fazla at çalıştırılıyor.

Çoğunun bakımları yapılmıyor, yeterli beslenmiyor; “vicdan bağlansa durulmayacak” ahırlarda süründürülüyor.

Para hırsıyla, kâr hırsıyla, dayakla, saatlerce aralıksız yokuşlarda, asfalt yollarda tükenene kadar çalıştırılıyor.

Çoğu hastalıktan veya zulme dayanamayıp çatlayarak, korkunç şekilde ölüyor.

Ada civarında deniz altında at cesetleri görülüyor, ölenleri denize atıp “kurtuluyorlar” çoğu zaman...

Oysa elektrikli fayton gibi hem daha ekonomik hem daha çevre dostu hem de vicdanları yaralamayacak pratik bir öneri masadayken yaşanıyor bunlar...

Bu kadar ayıp yeter artık; kim girecekse devreye girsin ve bitsin bu zulüm.

 

KAYNAK: Kanat Atkaya / Vicdan bağlasan durmaz Adalar’da (hürriyet.com.tr, 18 Eylül 2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör