Duman

Müzik Grubu

Doğum

Rock Müzik Grubu. 1999 yılında dört müzisyen tarafından İstanbul'da kuruldu. Doksanlı yılların başında müzik yaşantısına başlayan grup elemanlarından vokalist Kaan Tangöze, öğrenim görmek amacı ile gittiği Seattle'da müzik yaşamına devam etti ve Türkiye'de çıkarmak istediği albüm için parçalar hazırladı. Türkiye'deki grubu Mad Madame (Kaan Tangöze, Ari Barokas ve Yakup Trana) ile Seattle ve Los Angeles'ta yayınlanan toplama albümlerde yer aldı. Türkiye'ye döndüğünde Blue Blues Band ile beraber çalışan Batuhan Mutlugil'i de Mad Madame grubuna dahil ederek, şimdiki grupları olan Duman'ı 1999 yılının ilk çeyreğinde kurdular. Ancak sonradan bazı olaylardan sonra Yakup Trana gruptan ayrıldı.

Vokal ve gitarda Kaan Tangöze, gitar ve geri vokalde Batuhan Mutlugil, bas gitar ve geri vokalde Ari Barokas’tan oluşan Duman, ilk başlarda rock barlarda müzik yapmaya başladı ve 9 ay gibi kısa bir sürede sesini Türkiye'ye duyurdu.

Daha sonra Duman 1999'un Eylül ayında çıkan "Eski Köprünün Altında" isimli albümleri ile ilk çıkışını yaptı ve dikkat çekti. Bu albümden Eski Köprünün Altında, Hayatı Yaşa, Bebek şarkılarına klipleri çekildi. 

Büyük çıkış yaptığı albümü "Belki Alışman Lazım" albümünde ise Duman artık Türkiye'de en popüler rock grupları listesine girmeyi başarmıştı. Asıl Duman 2002'de doğmuştu. Duman bu albümünde ise "Her şeyi Yak" şarkısıyla muhteşem bir çıkış yaptı ve bu şarkısı da dahil bu albümünden toplam 5 tane klip çekti.

Duman severler grubun müthiş sahne performansını yansıtan "Konser" albümü ve yine NR1 Müzik tarafından 2004 yılının Ekim ayında yayınlanan Türkiye’nin ilk müzik DVD’si "Bu Akşam" ile teselli bulmuşlardı. "Belki Alışman Lazım" isimli stüdyo albümleri çıktıktan sonra 2.5 yıl kadar yakın bir aradan sonra 2005'in Haziran aylarında "Seni Kendime Sakladım" adlı 3. stüdyo albümlerini yayınladılar ve albümle aynı ismi taşıyan "Seni Kendime Sakladım" şarkısıyla çıkış yaptılar. Duman grubunun bu albümü 2005 yılının en iyi 2. albümü seçildi.

2006 yılında Kaan Tangöze ve Ari Barokas’ın eski grup arkadaşı Yakup Trana ile bir single/albüm yayınladılar. Bu albüm 2 tane single’dan oluşuyordu ve klip "Karanlıkta" şarkısına çekildi.

Kaan Tangöze ve Batuhan Mutlugil 2006 yılının Aralık ayında vatani görevlerini yerine getirmek için askere gittiler. Askerlik öncesi NR1 Müzik ile tüm bağlar koparılmıştı. Askerlikleri bittikten sonra, Duman grubu şu anki menajerleri Şermin Ekinci ile anlaşıp hızla konserlerini vermeye ve seyircileri tekrardan coşturmaya başladılar. Başta davulcu sorunları yaşayan grupta sonradan taşlar yerine oturdu. İlk albümde gruba Alen Konakoğlu eşlik etti fakat 2. ve 3. albüm kayıtlarında grup Cengiz Baysal'la çalıştı. Alen Konakoğlu ise 2007 yılına kadar sahne performanslarında grupla birlikte olmaya devam etti. 2007 yılından itibarense Alen Konakoğlu gruptan ayrılarak Nil Karaibrahimgil'in davulculuğuna geçmiştir ve Cengiz Baysal Duman grubunun halihazırda çalışmakta olduğu tek baterist konumuna gelmiştir.

Artık Duman yeni albüm sinyallerini veriyordu ki NR1 11 Aralık 2007 tarihinde En Güzel Günüm Gecem 1999-2006 adlı albümünü çıkardı. Duman severlerini tatmin etmenin en kolay yolu buydu. 2008 yılında çıkması beklenen yeni stüdyo albümlerinin 2009 yılına sarkması hayranları arasında büyük üzüntü yaratmıştı. 2008 Eylül ayında Antalya'da vermiş oldukları konserde yeni albümde yer alması muhtemel iki parçayı seslendirmiş ve büyük beğeni toplamışlardır. Hayranların yeni albüm beklentisini NR1 Müzik 2 Eylül 2006’da ki verdiği Rock’N Coke konserinin DVD'sini yayınlayarak bastırmaya çalışmıştır.Ayrıca Duman 3 Nisan'da resmi web sitesini değiştirmiştir.

Duman grubu 8 Aralık 2008 tarihinde,2009 18 Mart 'ta çıkan yeni albüm parçalarının kayıtlarını İrlanda'da yapmıştır ve yaklaşık 2 ay süren kayıtlar süresince Duman grubu İrlanda'da kalmıştır. Daha sonradan Duman 7 Şubat 2009 tarihinde İrlanda'da kayıtlarını bitirip kendi ana vatanları Türkiye'ye dönmüştür. Duman, yeni albüm kayıtlarını Dublin'de Muse, Snow Patrol, Manic Street Preachers, R.E.M, The Editors, The Departure gibi dünyaca tanınmış Rock gruplarının da kayıtlarını yaptığı Grouse Lodge Stüdyosu’nda 65 günde gerçekleştirmiştir. Duman yeni albümünü Sony BMG Müzik etiketiyle satışlara sunmuş ve yeni çıkan albümde prodüktörlüğü ilk defa kendileri yapmıştır. Duman bu albümde tarzını az da olsa değiştirmiştir. Şu ana kadar albümlerdeki söz ve müziklerini Kaan Tangöze ve Ari Barokas yapmıştır. Ama bu albümde bazı şarkıların söz ve müzikleri Batuhan Mutlugil'e ve Duman'ın 4. elemanı Cengiz Baysal'a aittir. Grup, albümün ilk gala konserini İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi'nde vermiştir.

"Duman I" albümündeki "Rezil" parçasında bulunan "lem yelid löp yutar" sözü ile de eleştirilmiştir. Kaan Tangöze, bu parçayı, dini kötü yollarda kullananları eleştirmek için çıkardıklarını belirtmiştir. "Duman I" albümünün ilk klibi "Dibine Kadar" adlı şarkıya, hayranlarıyla birlikte çekilmiştir. 

 

Grup Üyeleri:

 

Kaan Tangöze (Vokal, Elektro Gitar)

Batuhan Mutlugil (Geri Vokal,Elektro Gitar)

Ari Barokas (Geri Vokal, Bas Gitar)

Cengiz Baysal (Davul)

 

Albümleri:

 

Darmaduman 2013

Canlı 2011

Duman II

Duman I

Rock’n Coke Konseri

En Güzel Günüm Gecem 1999-2006

Bu Akşam

Konser 2003

Belki Alışman Lazım

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör